Stalowowolskie Muzeum w TVN 24 i TVP Kultura

Stalowowolskie Muzeum w TVN 24 i TVP Kultura
Fot. Adminstrator

Spot, promujący stalowowolski projekt „Muzea bez barier” zagości w ogólnopolskiej telewizji w przedświątecznym tygodniu.

Projekt przyniósł widoczne efekty w wielu sferach, począwszy od udogodnień technicznych po profesjonalne przeszkolenie muzealników w zakresie udostępnienia wystaw osobom z niepełnosprawnościami. W Stalowej Woli odbył się cykl szkoleń dla polskich i ukraińskich pracowników muzeów, bardzo wysoko oceniony przez uczestników. Warsztaty prowadzili eksperci z kilku krajów europejskich. Materiały szkoleniowe zostały udostępnione na specjalnie założonym portalu.

Ten, pierwszy w Polsce i na Ukrainie o tym profilu, portal internetowy „Muzea bez barier”, stworzony w ramach projektu, staje się coraz bardziej popularny. Można tu znaleźć nie tylko profesjonalne programy edukacyjne i materiały poszkoleniowe, pomocne w obsłudze osób z niepełnosprawnością, chcących skorzystać z oferty muzeów. Portal stanowi również miejsce prezentacji dobrych praktyk wdrażanych w polskich i ukraińskich muzeach.

Także dzięki projektowi powstał pierwszy e–przewodnik po muzeach w Polsce i na Ukrainie opracowany pod kątem dostępności architektonicznej i edukacyjnej, na podstawie szerokiego badaniu ankietowego w obu krajach. Nowością będzie także powstająca mobilna aplikacja na telefon tego przewodnika.

W październiku odbyła się międzynarodowa konferencja we Lwowie, podsumowująca dotychczasowe działania projektowe.

Zwieńczeniem ich było zawiązanie koalicji muzeów polskich i ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego. Jest to otwarte zrzeszenie muzeów, mające na celu podnoszenie standardów obsługi gości z niepełnosprawnością.

Przedsięwzięcie, także dzięki emisji spotów w TVP Kultura i TVN 24, staje się coraz bardziej znane w Polsce. Niektórzy dziwią się, dlaczego tak poważnego i nowatorskiego międzynarodowego zadania podjęło się niewielkie Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

– Parę lat temu, odwiedzając muzea w Stanach Zjednoczonych, utwierdziłam się w przekonaniu, że dzisiejsze standardy cywilizacyjne wyznacza stosunek do osób z niepełnosprawnością, a najtrudniejsze do pokonania są bariery mentalne – mówi Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. – Nasze muzeum od 2006 roku na większą skalę podejmuje przedsięwzięcia, mające na celu jak najszersze udostępnianie oferty, także osobom z dysfunkcjami. Jesteśmy młodą placówką, powstałą zaledwie 15 lat temu. Nie mamy bagażu archaicznych przyzwyczajeń. To ułatwia, a jednocześnie motywuje do wdrażania nowoczesnych rozwiązań.

O stalowowolskim projekcie „Muzea bez barier” powstał, poza kilkunastosekundowym spotem, także 10–minutowy film. Wkrótce będzie on emitowany w telewizji, a następnie pojawi się na branżowych portalach internetowych.

Spot w dniach 15–20 grudnia będzie miał 9 emisji w TVN 24, przed audycjami takimi jak prognoza pogody ok. godz. 19, Fakty po południu ok. 17 i Fakty po Faktach ok. 19, a także, w tych samych dniach 12 emisji w TVP Kultura, w godzinach popołudniowych (między 15 a 20).

fot. muzeum.stalowawola.pl

  Ewelina Wiechnik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 11931

Print Friendly, PDF & Email