„Stadiony bez barier” w Ekstraklasie

„Stadiony bez barier” w Ekstraklasie
Fot. Pixabay

Podczas ostatniej 34. kolejki rozgrywek piłkarskiej LOTTO Ekstraklasy odbyła się akcja „Stadiony bez barier”. Ma ona na celu zachęcenie osób z niepełnosprawnościami do przyjścia na mecz. Wydarzenie to jest częścią „Tygodnia bez barier” realizowanego z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, który obchodzony jest 5 maja na całym świecie. Akcja „Stadiony bez barier” zaplanowana jest także podczas meczów 35. kolejki.

Współorganizatorami wydarzenia są Ekstraklasa S.A., Polski Związek Piłkarzy, Federacja Kibiców Niepełnosprawnych i Olimpiady Specjalne Polska.

W ramach akcji zaplanowano bannery promujące hasło „Stadiony bez barier”, które były prezentowane podczas meczów 34. kolejki przez przedstawicieli Polskiego Związku Piłkarzy, Federacji Kibiców Niepełnosprawnych i Olimpiad Specjalnych Polska. Na telebimach i w kanałach social media klubów i Ekstraklasy był z kolei emitowany materiał wideo z udziałem piłkarzy i piłkarek z niepełnosprawnością intelektualną. Podobnie będzie podczas najbliższej 35. kolejki (10-12 maja).

Niepełnosprawni kibice zostali również zaangażowani do eskort wyprowadzających ligowe drużyny na boiska podczas meczów. Ponadto na stadionach w miarę możliwości organizowana była audiodeskrypcja dla osób niedowidzących i niewidomych.

W aplikacji Ekstraklasy przez cały czas dostępne są też informacje o udogodnieniach dla kibiców niepełnosprawnych na stadionach, m.in. w zakresie dostępu do wind, podjazdów dla wózków inwalidzkich wraz z kontaktami do osób odpowiedzialnych za te kwestie w klubach.

„Stadiony bez barier” to nie jedyna inicjatywa na rzecz osób niepełnosprawnych, w którą angażuje się Ekstraklasa. Ligowa spółka jest też patronem XIX Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. To największe na świecie wydarzenie promujące grę w piłkę nożną wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną i zachęcające do kibicowania zawodnikom.

W tym roku w ramach akcji rozegranych zostanie ponad 450 zawodów sportowych na boiskach 50 krajów Europy, w których uczestniczyć ma przeszło 45 tys. zawodników. Tylko w Polsce odbędzie się 17 regionalnych turniejów Olimpiad Specjalnych, które potrwają do 16 czerwca. W całym kraju w zawodach bierze udział ponad 1700 piłkarzy z niepełnosprawnością intelektualną oraz blisko 700 trenerów i wolontariuszy. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska także uczestniczą w akcji „Stadiony bez barier”.

Źródło: federacjakn.pl
Print Friendly, PDF & Email