Średniowieczna Polska w PSONI [ZDJĘCIA]

Integracja, edukacja i dobra zabawa w jednym – tak było na tegorocznym Pikniku Rodzinnym pt. „Średniowieczna Polska” w elbląskim kole Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Kliknij w zdjęcie główne i obejrzyj fotorelację.

Co roku o tej porze na rozległym, zielonym terenie spotykają się na rodzinnym Pikniku Integracyjnym uczestnicy placówek prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu – od żłobka i przedszkola, poprzez szkoły, warsztat terapii zajęciowej po środowiskowy dom samopomocy, wraz z rodzinami i opiekunami. Nie są to zwykłe pikniki – każdy ma inny temat i wymaga starannych przygotowań kadry i wszystkich uczestników. W tym roku była to Średniowieczna Polska. Pomiędzy kramami średniowiecznych rzemieślników spacerowali rycerze i damy w różnym wieku, niektórzy na wózkach inwalidzkich. Można było wypróbować swoje umiejętności w warsztacie tkackim czy przy produkcji korali, postrzelać do tarczy z łuku, przymierzyć historyczną zbroję rycerską, zapleść włosy w wymyślne warkocze albo pojeździć na kucyku – a wszystko przy akompaniamencie średniowiecznej muzyki. Nie brakowało współczesnych atrakcji: różnego rodzaju zabaw i gier terenowych, a także słodkiego i grillowanego poczęstunku.

Tegoroczny temat wymyśliły panie przedszkolanki.

– Wybraliśmy rycerstwo polskie bo to był ciekawy okres w historii Polski, z bardzo pięknymi strojami, bardzo pięknymi tradycjami, pięknym rękodziełem, rzemiosłem. Ten okres wydawał nam się bardzo atrakcyjny. Nasze dzieci, nasza młodzież, nasi uczestnicy uczą się poprzez wszystkie zmysły i wydaje nam się, że jest to dla nich najlepszy sposób nauki, ponieważ mogą dotknąć, mogą porozmawiać, mogą wziąć udział, tak jak tutaj np. w strzelaniu do celu z łuku. Na co dzień nie mieliby takiej możliwości, a my im tutaj pomagamy. Przy okazji każdy może spróbować, do czego ma predyspozycje – wyjaśniają. – Wśród nas są ludzie, którzy kochają historię, dlatego zajmujemy się takimi tematami. Współpracują z nami muzea, grupy rekonstrukcyjne – dodają.

W pikniku Średniowieczna Polska na zaproszenie koła uczestniczyły: Zespół Muzyki Dawnej Młodzieżowego Domu Kultury, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, grupa rekonstrukcyjna rycerstwa polskiego z Elbląga, Zespół Muzyki Ludowej z Młodzieżowego Domu Kultury, pani Michalina Orzeł z Ośrodka Hipoterapii – toteż wszystko zostało przygotowane bardzo profesjonalnie. Oprócz gości, w średniowiecznych strojach własnego pomysłu wystąpili też najmłodsi i starsi uczestnicy, ich mamy i ojcowie. Zademonstrowali je na pokazie średniowiecznej mody.

Przygotowanie tego wszystkiego musiało kosztować dużo trudu. – Ale patrząc na uśmiechnięte twarze uczestników widzimy, że pomysł się spodobał i warto było, i ma to sens, żeby w przyszłym roku zrobić taki piknik po raz kolejny, i kolejny, i kolejny – mówiła Marzena Wrzosek, sekretarz Zarządu Koła. – Bardzo piękne jest to, że rodziny uczestników z różnych placówek zaangażowały się w przygotowanie tej imprezy poprzez upieczenie ciasta, włączenie się do aktywnych ekspozycji rękodzieła, że jesteśmy tu wszyscy razem. Jest to piękny czas na integrację – uśmiechnęła się pani Marzena.

Po pikniku przyjdzie czas na zasłużony odpoczynek. Jednak, poza okresem, kiedy cała kadra będzie na urlopie, tj. w dniach od 22 lipca do 19 sierpnia, rodziny uczestników placówek, które będą potrzebować wsparcia, będą mogły, po złożeniu podania o opiekę, takie wsparcie otrzymać.

Print Friendly, PDF & Email