Sprzęt AGD i RTV będzie trwalszy? Nowa dyrektywa unijna

Sprzęt AGD i RTV będzie trwalszy? Nowa dyrektywa unijna
Fot. Adminstrator

Komisja Europejska uchwaliła we wtorek (1 października) nowe przepisy, które mają na celu zmuszenie producentów sprzętu elektronicznego do produkcji urządzeń w taki sposób, by te nie psuły się tak szybko. Nowe prawo będzie obowiązywać od 2021 roku.

Telewizory, pralki, lodówki czy zmywarki, które zostaną wprowadzone na rynek 1 stycznia 2021 roku, będą musiały być trwalsze niż dotychczas. KE zdecydowała się na wprowadzenie takich przepisów po skargach od konsumentów, którzy zwracali uwagę na to, że zakupiony sprzęt elektroniczny psuje się często tuż po upływie okresu gwarancji, co zmusza do zakupienia nowego.

Niektórzy producenci sprzętu celowo go postarzają – nowe prawo ma ukrócić stosowanie takich praktyk. Dodatkowo przepisy mają nakładać na producentów wymóg, by zakupiony sprzęt można było naprawić przy pomocy dostępnych narzędzi. Przepisy nie obejmują jednak tzw. małej elektroniki, np. telefonów komórkowych.

Nowe regulacje mają także na celu ograniczenie tzw. elektrośmieci, których z roku na rok jest coraz więcej.

– Wraz z inteligentniejszymi urządzeniami elektronicznymi nasze działania pozwolą zaoszczędzić europejskim konsumentom dużo pieniędzy, a także pomóc UE w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych – mówi Miguel Arias Cañete, Europejski komisarz ds. Działań na rzecz klimatu i energii.

Źródło: europa.eu
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email