Sprawdzili wiedzę o HIV i AIDS

Fot. Mateusz Misztal

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu w poniedziałek (2.12) o godz. 11:00 w Szkole Podstawowej Nr 14 w Elblągu przeprowadziła XIX Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS dla uczniów VII i VIII klas. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 26 uczniów z 9 szkół z Elbląga i powiatu elbląskiego.

Do testu przystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3, 8, 12, 14, 16, 18 i 25 w Elblągu oraz Szkoły Podstawowej w Gronowie Górnym i Młynarach.

– Celem konkursu jest podnoszenie wiedzy na temat HIV i AIDS i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom, młodym ludziom, którzy niebawem wejdą w życie dorosłe. Będą oni podejmowali różne decyzje i warto o HIV i AIDS mówić i przypominać, że to problem, który jest wokół nas i ciągle jest obecny. I tak naprawdę nie można mówić, że jakiś człowiek wolny jest od tego zagrożenia – mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. – Wirus HIV nie przenosi się łatwo. I to jest to szczęście w nieszczęściu. Więc nie jest tak, że skutkiem każdego kontaktu musi być zakażenie. Każda forma edukacji młodych ludzi w zakresie HIV jest wskazania i potrzebna. Zazwyczaj jest tak, że odrzucamy od siebie wszelkie złe perspektywy. Ci młodzi ludzie, którzy brali udział w tym konkursie, w przyszłości pójdą w świat, będą mieli swoich partnerów życiowych, grono znajomych, rodzinę i mam nadzieję, że sami też będą szerzyli wiedzę na temat HIV i AIDS.

Laureatami konkursu zostali:

  • I miejsce – Karolina Ruśniak ze Szkoły Podstawowej w Młynarach;
  • II miejsce – Natalia Domańska ze Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Elblągu;
  • III miejsce – Laura Wójciak ze Szkoły Podstawowej Nr 18 w Elblągu;
  • WYRÓŻNIENIA – Emilia Bumbul i Adam Szajkowski ze Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Elblągu oraz Wiktor Rusiecki ze Szkoły Podstawowej w Młynarach.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, NZOZ Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN „Dom Zacheusza” w Elblągu oraz firmę Meble Wójcik.

Przez wiele lat konkurs organizowany był w gimnazjum nr 7, które z racji reformy edukacji przestało istnieć. Od trzech lat test konkursowy o HIV i AIDS przeprowadzany jest w Szkole Podstawowej nr 14. – Cieszę się, że jako PSSE w Elblągu w postaci SP Nr 14 zyskaliśmy nowe grono przyjaciół. Pani dyrektor bardzo ciepło nas tutaj przyjęła. Dobrze, że są ludzie, którzy chcą poświęcać swój czas i zaangażowanie, by młodych ludzi edukować w bardzo ważnej sferze. Zainteresowanie konkursem jest cały czas żywe. Nie mamy problemu, by przekonać szkoły do uczestnictwa w nim, przy czym nie bez znaczenia jest tutaj zaangażowanie opiekunów i nauczycieli – mówi dyrektor PSSE w Elblągu.

– Cieszymy się, że to właśnie w naszej placówce ten konkurs się odbywa, ze względu na to, że HIV i AIDS są bardzo ważnymi tematami. Deklarujemy wieloletnią współpracę w tym zakresie z elbląskim sanepidem – zaznacza Kazimiera Pierzyńska-Czujwid, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 14.

Codziennie w Polsce co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV, mimo iż doskonale znane są drogi jego przenoszenia tj. przez krew, podczas kontaktów seksualnych oraz z zakażonej matki na dziecko podczas ciąży, porodu i karmienia piersią. Są to jedyne drogi zakażenia, ponieważ HIV znajduje się we krwi, wydzielinach narządów płciowych i mleku matki.

– W walce z AIDS najważniejsza jest profilaktyka. Jednym z jej aspektów jest właśnie znajomość dróg przenoszenia się HIV, dzięki której można uniknąć sytuacji ryzykownych, ale ważne są także badania profilaktyczne. Bezpłatne i anonimowe badanie można wykonać w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w Olsztynie, Ełku, Gdańsku, Gdyni oraz wielu innych miastach w Polsce. Dokładne informacje o dniach i godzinach otwarcia Punktów znajdują się na stronie aids.gov.pl – informuje Izabela Ostasz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologcznej w Elblągu.

Kliknij w zdjęcie główne, by obejrzeć zdjęcia
Print Friendly, PDF & Email