Spotkanie z Filipem Springerem

Spotkanie z Filipem Springerem
Fot. Adminstrator

W piątek, 29 listopada, o godz. 18.00 zapraszamy do sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej na ostatnie spotkanie w cyklu #czytElnia, którego gościem będzie Filip Springer. Autor opowie o swojej ostatniej książce pt. „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”. Wstęp wolny.

Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego Uciekinier przecina swój ślad.

Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykøbing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza?

A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas?

Książka Springera to opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu, który nam narzucono, i o ponurym obliczu najszczęśliwszych krajów świata. Ale to także opowieść o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. By go poznać, Springer przekracza nie tylko granice krajów, ale i gatunków literackich.

Nie sądź, że jesteś kimś – Nie sądź, że nam dorównujesz – Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas – Nie wyobrażaj sobie, że jesteś lepszy od nas – Nie sądź, że wiesz więcej niż my – Nie sądź, że jesteś kimś więcej niż my – Nie sądź, że się do czegoś nadajesz – Nie wolno ci się z nas śmiać – Nie sądź, że komuś na tobie zależy – Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć – Myślisz, że nic o tobie nie wiemy? – Nie myśl, że uciekniesz.

/powyższy opis pochodzi od wydawcy

Filip Springer (ur. 1982) – fotograf, reporter, dziennikarz. Autor książek: „Miedzianka. Historia znikania” (Czarne, 2011), „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (Karakter, 2012), „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (Karakter, 2013), „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (Czarne, 2013), „13 pięter” (Czarne, 2015), „Księga zachwytów” (Agora, 2016), „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” (Karakter, 2016) i ostatnia „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” (Czarne, 2019). Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest.

Rozmowę z autorem poprowadzi Dominik Żyłowski z Biblioteki Elbląskiej.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Print Friendly, PDF & Email