Spotkania z teatrem – drugi dzień MSA

Bez barier, bez uprzedzeń, z otwartym sercem – takie są Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Dziś (22 listopada), w drugi dzień MSA, wielkie emocje królowały na teatralnej scenie.

MSA to trzydniowa impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz elbląskich wydarzeń kulturalnych i co roku przyciąga gości z Polski i z zagranicy. Pierwszy dzień wydarzenia wypełniony był muzyką, sztuką i kreatywnością. Drugiego dnia nie zabrakło i tego, ale na pierwszy plan wysunęły się teatralne prezentacje artystyczne. Spotkania z teatrem rozpoczęły się spektaklem „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”, podejmującym temat wojny i trudności, jakie wywołuje w relacjach międzyludzkich.

– Teatr Recepta to wspaniali ludzie, dla których od pięciu lat wspólną pasją i sposobem na życie jest teatr. Jak mówią, w teatrze mogą odgrywać różne role, a wszystkie bariery i niedoskonałości przestają mieć znaczenie. Uzewnętrznia się wtedy piękno i niespotykana nigdzie indziej siła. Teatr jest dla nich wentylem emocji, ucieczką od codzienności, bólu i samotności – przedstawiły artystów Joanna Niewiadomska i Edyta Strumińska z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

Prezentacja Teatru Recepta może z powodzeniem odnosić się do każdego z dzisiejszych występów. Organizatorzy od zawsze zaznaczają, że sztuka, z którą obcują uczestnicy Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, jest wartością sama w sobie – bez względu na wybraną przez artystów tematykę czy ich niepełnosprawność lub jej brak.

Udowodnili to twórcy drugiego widowiska: członkowie grupy „A może…”, działającej przy Fundacji Sprawni Inaczej. Operujący przede wszystkim muzyką i dźwiękiem spektakl „Jedziemy na teatry”  oczarował widzów i wywołał salwy śmiechu. Artyści przekonują, że inspirację zaczerpnęli z wielu wspólnych podróży i różnorodnych doświadczeń.

Kolejne widowisko przygotowali zagraniczni artyści, czyli litewska grupa Viltis. Ich spektakl zatytułowany „Fabryka słów” traktował o wizji świata, w którym ludzie nie mają słów – żeby móc je wypowiedzieć, muszą najpierw je kupić.

– Spektakl  pokazuje wartość słów i ich znaczenie. To one mają moc i tak naprawdę są cenne. Sztuka zachęca nas, abyśmy w naszym świecie, w którym słowa są za darmo, używali tych dobrych słów, tych, które wzmacniają i budują relacje – skomentowały prowadzące.

Słowo – obraz – dźwięk

Jak podkreślają organizatorzy Międzynarodowych Spotkań Artystcznych, sztuka przełamuje wszystkie bariery – zarówno te związane z niepełnosprawnością, jak i językowe, dlatego na scenie zaprezentowała się również inna pochodząca z Litwy grupa, która w występie pod nazwą „Klaipėdos lakštutės breiko šokėjai” połączyła sztuki audiowizualne z opowieścią wypełnioną tańcem. Uczestnicy wydarzenia mogli także obejrzeć spektakl w wykonaniu przedstawicieli zespołu artystycznego Danko Kaliningrad, który kończył prezentacje artystyczne.

Zanim to się stało, publiczność mogła zapoznać się z dwiema formami audiowizualnego przekazu. Pierwsza z nich jest już dobrze znana widowni Międzynarodowych Spotkań Artystycznych: książkowy teatr cieni, który powstał za sprawą Klubu Młodzieży Niepełnosprawnej przy Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu. Do historii związanych z bajkami Ezopa, prezentowanych we wcześniejszych edycjach wydarzenia, dołączyła interpretacja twórczości Hansa Christiana Andersena: „Dziewczynka z zapałkami”.

Drugie widowisko przygotował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu. 3-minutowa etiuda filmowa „Ja i Ty – rodzi MY” powstała w efekcie warsztatów teatralnych prowadzonych w ramach projektu „Sztuka kontaktu”. Prezentacja, uchwycona okiem kamery Jakuba Strumińskiego, zachwyciła publiczność poprzez ukazanie magii bliskości i otwartości, którą mieli w sobie uczestniczący w warsztatach uczniowie oraz ich opiekunowie i rodzice.

Nie tylko teatr

Głównym tematem drugiego dnia MSA były spotkania z teatrem i sztuką, ale to nie koniec wrażeń, które dla uczestników i artystów przygotowali organizatorzy. W planie znalazło się spotkanie panelowe z gośćmi wydarzenia, którzy przyjechali do Elbląga z Finlandii, Słowacji i Litwy. Podczas niego artyści mogli wymienić się doświadczeniami i dyskutować o sztuce, poznając punkt widzenia twórców zagranicznych i skonfrontować go z polskimi doświadczeniami.

Uczestnicy, podobnie jak pierwszego dnia, mogli wziąć udział w blokach warsztatowych – tym razem tematyka obejmowała Capoeirę, tworzenie mapy marzeń, a także improwizację w ruchu.

Ostatnim punktem programu był wieczór integracyjny, uświetniony występem zespołu „Szwagry”, tworzonego przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Tacy sami”.

To jeszcze nie koniec

Przed nami ostatnia odsłona artystycznych doznań, czyli  trzeci dzień MSA. Poniżej prezentujemy program dnia, zachęcając do udziału i tego, by – jak podkreślają organizatorzy wydarzenia – spotkać się nie tylko ze sztuką, ale również z drugim człowiekiem.

23 listopada 2019, sobota

10.30-13.00  „Strefa twórczości”, happening plastyczny

13.00  Spektakl „ESCAPE WORD”/Grupa FreeDOM

  Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

14.30  Filmy dokumentalne

Aby obejrzeć zdjęcia z dzisiejszych spektakli, kliknij w zdjęcie główne.

Print Friendly, PDF & Email