Sport: Zawalczą o tytuł najlepszej drużyny Polskiej Ligi Rugby na Wózkach

Sport: Zawalczą o tytuł najlepszej drużyny Polskiej Ligi Rugby na Wózkach
Fot. Adminstrator

W dniach 11–12 listopada 2017 w Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji w Warszawie odbędzie się turniej Polskiej Ligi Rugby na Wózkach. Jest to bardzo kontaktowy sport – dozwolone są w nim różnego rodzaju zderzenia i uderzenia. Duch walki zawodników, okrzyki motywujące z ławki rezerwowych sprawiają, że emocje towarzyszące zawodnikom przenoszą się wprost na kibiców siedzących na trybunach. Wstęp wolny.

Polska Liga Rugby na Wózkach w tym sezonie liczy aż 15 zespołów podzielonych na 3 grupy (ligi) po 5 drużyn. Każda liga ma odpowiedni poziom – Basic, Advance lub Professional. W tym roku rozegrane zostały cztery turnieje (w czerwcu, wrześniu, październiku i listopadzie). Pierwsze trzy tworzą tzw. rundę zasadniczą, która rozgrywana jest systemem „każdy z każdym”. Wyłoni ona osiem najlepszych zespołów w kraju, które będą rywalizować w listopadowym Turnieju Pucharowym o miano „Mistrza Polski” 2017. Rozgrywki odbywają się w cyklu kalendarzowym wiosna–jesień, zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Rugby na Wózkach IWRF.

– Jak każdy sportowiec przygotowujemy się do rozgrywek przez cały sezon regularnie. Jest to codzienny trening indywidualny w domu z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu np. ciężarków, taśm tera–band, jazda na wózku. Klub, do którego należę, zapewnia nam zróżnicowane treningi dwa razy w tygodniu po trzy godziny pod okiem trenera. Na początku sezonu skupiamy się nad siłą, wytrzymałością i motoryką, co pozwala nam w późniejszym etapie skupić się nad taktyką i zagrywkami. Rugby na wózkach jest sportem zespołowym, w którym pracuje się nad siłą i wytrzymałością, ale ogromne znaczenie ma też strategia i myślenie na boisku. W tym sporcie chodzi o to, żeby wszystkie trybiki (zawodnicy) działały perfekcyjnie, co prowadzi do zrozumienia się na boisku i ma ogromny wpływ na osiągnięcie sukcesu w sporcie zespołowym– opowiada Dominik Rymer, zawodnik warszawskiej drużyny Four Kings.

Do Polski Rugby na Wózkach dotarło ze Szwecji dzięki Fundacji Aktywnej Rehabilitacji „FAR” – organizacji pozarządowej zajmującej się rehabilitacją osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego już prawie 30 lat. W tym roku przypada również 20–lecie Rugby na Wózkach, które w Polsce istnieje od 1997 roku.

– Polska Liga Rugby na Wózkach jest największą ogólnopolską, cykliczną imprezą w grach zespołowych dla osób doświadczających niepełnosprawności. Jednocześnie pod względem liczby startujących zespołów jest drugą profesjonalnie zorganizowaną ligą w Europie. Na świecie bardziej rozbudowany system jest tylko w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej inicjatywie Rugby na Wózkach stało się sportem łamiącym stereotyp osoby z niepełnosprawnością i popularyzację tej dyscypliny w kraju. Z roku na rok organizatorzy dążą do coraz większego profesjonalizmu, co ma duży wpływ na osiągnięcia nie tylko związane z rozrastaniem się Polskiej Ligi, ale również osiągania wyników przez zawodników Kadry Narodowej – mówi Jarosław Malec z FAR–u.

https://www.youtube.com/watch?v=K1–liigtV4I

Źródło i fot.: www.ucsir.pl

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16838 

Print Friendly, PDF & Email