Sport: Reprezentacja potrzebuje wsparcia

Sport: Reprezentacja potrzebuje wsparcia

W sierpniu w australijskim Sydney odbędą się Mistrzostwa Świata w rugby na wózkach. W zawodach weźmie też udział reprezentacja Polski. Jest tylko jeden warunek – musi uzbierać na ten cel 200 tys. złotych.

Podopieczni trenera Janusza Kozaka awans na mistrzostwa świata wywalczyli w kwietniu w turnieju eliminacyjnym rozgrywanym w szwajcarskim Nottwill. Rywalizacja nie należała do łatwych. Polacy w drodze po awans pokonali Niemcy (58:52), Kolumbię (40:38) i przegrali ze Szwajcarią (53:55). Dało to jednak możliwość gry w dalszej fazie eliminacji. W półfinale podopieczni Janusza Kozaka zmuszeni byli uznać wyższość Irlandii (46:50). W meczu o trzecie miejsce po niezwykle emocjonującym spotkaniu Polacy pokonali Kolumbię (55:53).

W turnieju eliminacyjnym udział wzięło osiem zespołów podzielonych na dwie grupy. Awans na MŚ wywalczyły cztery najlepsze zespoły.

Radość z drugiego w historii awansu na mistrzostwa świata miesza się jednak z małym niepokojem. Aby reprezentacja mogła polecieć do Sydney, potrzebuje 300 tysięcy złotych. Rugbyści otrzymują finansowe wsparcie z Ministerstwa Sporu i Turystyki, jednak środki te nie są wystarczające. Pokryją jedynie 1/3 kosztów wyjazdu.

Na pomagam.pl reprezentanci rozpoczęli więc zbiórkę pozostałej części kwoty (więcej informacji TUTAJ). Brakuje jeszcze niemal 45 tysięcy złotych. Do tej pory zbiórkę wsparło ponad trzy tysiące osób. – Wiemy, że 200 tysięcy to nie jest mało, ale wiemy, że razem możemy to zrobić – czytamy na stronie zbiórki. Rugbystów goni jednak czas. Do Sydney muszą wylecieć 28 lub 29 lipca, gdyż niezwykle istotna jest aklimatyzacja. 

Na mistrzostwa świata powołani zostali: Krzysztof Kosider, Łukasz Szałabski, Mateusz Wawczak (IKS Jeźdźcy Mikołów) Dominik Rymer, Tomasz Witkowski, Izabela Sopalska–Rybak (Four Kings Warszawa), Krzysztof Kapusta, Paweł Szostak, Leszek Łachmanowicz (Flying Wings Reszów), Rafał Rocki, Paweł Sierakowski, Arkadiusz Henicz (Balian Rugby Wielkopolska).

Będzie ich wspierać sztab w składzie: Janusz Kozak (trener), Joanna Bauerfeind (manager), Ewelina Kamińska (fizjoterapeuta), Michał Spychała (fizjoterapeuta), Marian Kosider (mechanik), Grzegorz Więcław (trener mentalny).

W fazie grupowej mistrzostw Polacy zagrają z USA, Kanadą, Wielką Brytanią, Francją i Kolumbią.

Rugby na wózkach to jedna z najlepiej rozwijających się dyscyplin paraolimpijskich ostatnich lat. Gra się na wózkach piłką przypominającą tę siatkarską. Punkty zdobywa się poprzez przewiezienie piłki za linię końcową. Mecz trwa 4×8 minut tzw. efektywnego czasu gry. 

Fot. Facebook: Reprezentacja Polski w Rugby na Wózkach

  MM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18379