Sport: RaceRunning – nowy sport dla osób niepełnosprawnych

Sport: RaceRunning – nowy sport dla osób niepełnosprawnych

W Polsce ruszyły dwie pierwsze sekcje RaceRunning. W tym sporcie zawodnik używa specjalnego trójkołowego, biegowego roweru, napędzając go siłą własnych nóg. RaceRunning jest bardzo popularny w krajach skandynawskich, szczególnie Danii, która czyni starania o włączenie go do programu Igrzysk Paraolimpijskich

Raz w tygodniu w Złotowie i w Pile, dzięki wsparciu samorządów obu tych miast, niepełnosprawni uczą się biegać na mobilerach – rowerach biegowych. Prekursorem RaceRunningu w Polsce, sportu dedykowanemu osobom niepełnosprawnym ruchowo jest Fundacja „Złotowianka”, która podejmuje różne działania zmierzające do rozpropagowania tej formy aktywności w naszym kraju. Organizuje m.in. prezentacje i pokazy w różnych częściach Polski a także szkoli zawodników.

– Pierwsze treningi są najtrudniejsze. Boli poobcierane ciało, dokucza ból nie używanych praktycznie dotąd mięśni. Nie ma też kondycji. Jest jednak wielka satysfakcja, że wyszło się z domu, że się trenuje jak każdy normalny sportowiec. Jest też wiara i nadzieja, że dzięki tym zajęciom za jakiś czas pojawią się pierwsze sukcesy na prawdziwych sportowych zawodach – podkreślają trenerzy z Fundacji „Złotowianka”.

Więcej na http://racerunning.fundacjazlotowianka.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=TAkXHb13I3w&feature=youtu.be

fot. K. Osada, G. Buśko  

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15675