Sport: Polska w dziesiątce najlepszych

Sport: Polska w dziesiątce najlepszych

Reprezentacja Polski uplasowała się na bardzo wysokim miejscu w klasyfikacji medalowej igrzysk paraolimpijskich wszech czasów. W sumie zdobyliśmy 729 medali wyprzedzając m.in. Norwegów, Hiszpanów, Włochów, Japończyków czy Brazylijczyków. Na szczycie zestawienia znalazły się Stany Zjednoczone.

Przypomnijmy, podczas zakończonych w Pjongczangu tegorocznych Igrzysk Paraolimpijskich, biało–czerwoni zdobyli tylko jeden – brązowy medal. Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Mamy pierwszy medal w Pjongczangu. W sumie, wraz z medalem zdobytym w tym roku przez Igora Sikorskiego, nasza reprezentacja paraolimpijska od 1972 roku zdobyła aż 774 medale w tym: 262 złote, 259 srebrnych oraz 208 brązowych i tym samym uplasowała się na 9. miejscu w klasyfikacji medalowej wszech czasów. Pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji zajmują kolejno: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Chiny.

Najczęściej w historii nasza reprezentacja stawała na podium podczas letnich igrzyskach w Arnhem w 1980 roku, gdzie w sumie zdobyliśmy 177 medali. Z kolei podczas zimowych igrzysk najlepiej radziliśmy sobie w 1984 roku w Innsbrucku, gdzie wywalczyliśmy 13 medali. Jak wynika z danych opublikowanych przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski najwięcej medali w historii letnich igrzysk paraolimpijskich zdobył Arkadiusz Pawłowski, który na igrzyskach w latach 1980 – 2000 zdobył w sumie 18 medali (10 złotych, 3 srebrne i 5 brązowych). Podczas zimowych igrzysk najlepszy zawodnik biało–czerwonych w historii to Marcin Kos, który w latach 1988 – 1994 zdobył 7 medali (4 złote, 2 srebrne oraz jeden brązowy).

Różnica w ilości zdobytych medali na poszczególnych igrzyskach (letnich i zimowych) jest też widoczna w ogólnej klasyfikacji medalowej dla igrzysk letnich i zimowych. Wynika z niej, że znacznie lepiej naszym zawodnikom wiodło się latem, gdzie zdobyli w sumie 262 medale, podczas gdy na zimowych tylko 11.

Cały ranking dotępny jest TUTAJ 

  RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17856