Sport: Osiem medali parakolarskich MŚ dla Polski

Zakończyły się kolarskie Mistrzostwa Świata w Maniago. Polacy pierwszego dnia imprezy spisali się znakomicie. Nasi zawodnicy w jeździe indywidualnej na czas wywalczyli aż dwa krążki – srebrny i brązowy. Później było tylko lepiej. Polska reprezentacja zdobyła osiem medali. Zabrakło złotego, choć w męskiej rywalizacji tandemów ten najcenniejszy krążek był o włos.

W tym roku gospodarzem kolarskich mistrzostw świata była niewielka włoska miejscowość Maniago. Polacy stawili się tam licznie. Biało–czerwona reprezentacja składała się z 25 osób. Dwie z nich w czwartek (2.08) wywalczyły medale podczas jazdy indywidualnej na czas. Drugie miejsce zajął inowrocławianin, Krystian Giera. 37–letni reprezentant srebrny medal zadedykował swojemu nowonarodzonemu synowi. Wyścig zakończył z wynikiem 20:14.32 min., a do zwycięzcy stracił 54.24 s.

Trzeci wynik czasówki zanotował Rafał Wilk. Trasę o długości 13,6 km pokonał w 21 minut 4 sekundy i 63 setne. Najlepszy okazał się Holender Jetze Plat, który jako jedyny linię mety przekroczył z czasem poniżej 20 minut (19:20.08 min.). Drugi medal, tym razem srebrny, Wilk wywalczył także dwa dni później podczas wyścigu ze startu wspólnego. Znów najlepszy okazał się Holender Jetze Plat. Polak stracił do niego jednak zaledwie 5 sekund.

Trzecie miejsce w wyścigu tandemów wywalczyły Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław. Polki trasę wyścigu ze startu wspólnego o długości 81,6 km pokonały w 2:02:39 s. Do zwyciężczyń, Katie–George Dunlevy i Eve McCrystal z Irlandii, Polki straciły 2 minuty i 24 sekundy. Ten sam duet wywalczył także brąz w indywidualnej jeździe na czas. W rywalizacji tandemów w wyścigu ze startu wspólnego wśród panów srebro wywalczyli Marcin Polak i Michał Ładosz. Polacy 108,8 kilometra pokonali w 2:18:02. Do zwycięstwa zabrakło dziesiątych części sekundy. Minimalnie lepsi okazali się Hiszpanie Ignacio Avila Rodriguez i Joan Font Bertoli. Polak i Ładosz wywalczyli też brąz w indywidualnej jeździe na czas.

Srebrny medal indywidualnej jazdy na czas zdobyła także Anna Harkowska.

Kolarskie mistrzostwa świata niepełnosprawnych odbyły się w dniach 2–5 sierpnia.

Źródło: ww.uchi.ch, Facebook Krystian Giera, Facebook Rafał Wilk