Sport: Mamy pierwszy medal w Pjongczangu!

Sport: Mamy pierwszy medal w Pjongczangu!

Zawodnik Startu Bielsko–Biała Igor Sikorski zdobył brązowy medal w slalomie gigancie w pozycji siedzącej. To pierwszy medal naszej reprezentacji w tegorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich i 45. w historii startów Polaków w zimowych igrzyskach paraolimpijskich.

Polski sportowiec, który kilka lat temu podczas upadku z wysokości doznał urazu kręgosłupa i od tamtej pory porusza się na wózku, podczas swoich dwóch przejazdów w Pjongczang uzyskał łączny czas 2.15,90 – co dało mu upragniony medal. Lepsi od niego okazali się tylko zawodnik z Norwegii oraz Amerykanin.

Jak czytamy na stronie internetowej Igora, po wypadku wszystkie jego plany marzenia i pasje legły w gruzach…Po okresie rekonwalescencji zaczął on interesować się sportem osób niepełnosprawnych. Pływanie czy gra w koszykówkę były również dobrą formą rehabilitacji ciała i ducha, jednak te aktywności mu nie wystarczały…Szukał czegoś, co zastąpiło by snowboard, który trenował amatorsko przed wypadkiem.

W ten sposób w roku 2009 znalazł się na szkoleniu Monoski (narciarstwo w pozycji siedzącej) w Karpaczu. Powrót w góry i pierwsze jazdy były dlaniego, jak sam przyznaje, czymś niesamowitym. Zrozumiał wówczas, że wózek nie jest już ograniczeniem a narty czymś czym pragnie zająć się na poważnie.

Dzięki Stowarzyszeniu Sportowemu START Poznań i kolegom z Kadry Narodowej miał okazje jeździć z najlepszymi narciarzami w kraju. Po zdaniu matury w roku 2010 mógł już w pełni zaangażować się w treningi. Liczne zgrupowania na lodowcach Europy i ćwiczenia ogólnokondycyjne zaowocowały przyjęciem do kadry narodowej i zdobyciem w roku 2012 tytułu Mistrza Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych w konkurencji slalom.

Największym jak dotąd (pomijając zdobycie medalu na Paraolimpiadzie) było wicemistrzostwo świata w slalomie w Tarvisio w 2017 roku.

Fot. FB/Wigorsikorski

 

  RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17795