Sport: Koszykarze na wózkach z 6 miejscem na mistrzostwach świata

Reprezentacja Polski w koszykówce na wózkach zakończyła udział w mistrzostwach świata rozgrywanych w Hamburgu. Polacy zaprezentowali dobrą grę. W ćwierćfinale trafili na Australijczyków i choć pierwsza połowa w wykonaniu Polaków była dobra i dawała nadzieję na pozytywny końcowy rezultat, to jednak później nie było mocnych na będących w lepszej formie rywali. W efekcie podopieczni Piotra Łuszyńskiego walczyli o miejsca 5–8.

Biało–czerwoni w fazie grupowej zagrali z kolejno z USA, Koreą Południową i Wielką Brytanią. Stany Zjednoczone bardzo pewnie pokonały Polskę 82:51. Emocji nie zabrakło w meczu z Koreą. Spotkanie było niezwykle wyrównane. Nasza reprezentacja minimalnie pokonała rywali, wygrywając 54:53. W ostatnim meczu fazy grupowej też nie było łatwo – przeciwnik z wysokiej półki – Wielka Brytania. Wyspiarze pokonali biało–czerwonych 79:46.

Trzecie miejsce w grupie sprawiło, że Polacy w 1/8 finału zagrali z Kanadą. Koszykarze z Kraju Klonowego Liścia byli faworytem meczu. Podopieczni trenera Piotra Łuszyńskiego zagrali jednak kapitalnie i sprawili niespodziankę, pokonując Kanadę 79:68. W ćwierćfinale poprzeczka była zawieszona jeszcze wyżej. Polacy zagrali bowiem z zespołem broniącym tytułu sprzed czterech lat – Australią. Choć dwie pierwsze kwarty dawały nadzieję na końcowy sukces, to jednak w dwóch pozostałych to rywale byli skuteczniejsi, wygrywając ostatecznie 83:70 i to oni zagrali w półfinale.

Polakom pozostała gra o miejsca 5–8. By zająć miejsce piąte, najpierw trzeba było pokonać Argentynę, a później Hiszpanię. Pierwszy warunek został spełniony – Polska wygrała 72:66. W meczu o piąte miejsce ze wspomnianą Hiszpanią było jednak nieco gorzej, bo to rywale dominowali i ostatecznie pokonali Polaków 79:52. Tuż po meczu z Hiszpanią doszło do jeszcze jednego wydarzenia.

Jeden z naszych reprezentantów, Marek Bystrzycki oświadczył się wybrance swojego serca – pani Aleksandra powiedziała „tak!”.

Przez cały turniej naszym koszykarzom kibicowały cheerleaderki na wózkach, które w trakcie przerw prezentowały krótkie występy akrtystyczne. Grupa Cheerleaders na wózkach to pierwsza tego typu sekcja w Polsce.

Źródło i fot.: Facebook (Polish Wheelchair Basketball Team)