Sport: Golf także dla osób niepełnosprawnością intelektualną

Sport: Golf także dla osób niepełnosprawnością intelektualną
Fot. Adminstrator

Polski Związek Golfa (PZGolf) i Olimpiady Specjalne Polska podpisały porozumienie o współpracy. Na jego podstawie PZGolf udzieli pomocy przy organizacji ogólnopolskich zawodów w golfie dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, wesprze w kształceniu trenerów i instruktorów oraz zapewni obsługę sędziowską zawodów golfowych Olimpiad Specjalnych Polska.

PZGolf udzieli także wsparcia przy wypracowywaniu warunków korzystania przez zawodników Olimpiad Specjalnych z pól golfowych w Polsce i będzie uczestniczyć w działaniach promocyjnych, zmierzających do popularyzacji golfa wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. Związek zapewni też wsparcie przygotowania zawodników Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na zawody międzynarodowe, w tym Igrzyska Europejskie i Światowe.

–  Golf to znakomita dyscyplina sportu – rozwija zarówno umiejętności fizyczne zawodników, jak również stanowi znakomity trening intelektualny, rozwój umiejętności poznawczych i strategicznego myślenia. Jest to też jedna z najbardziej przystępnych dyscyplin sportu. Przy doborze odpowiedniego poziomu trudności, radość z golfa czerpać może praktycznie każdy. Dlatego moim zdaniem mit o niedostępności golfa jako hermetycznej, elitarnej dyscypliny sportu jest zupełnie nieuprawniony – podkreślił Marek Michałowski, prezes PZGolf.

Także przedstawiciele Olimpiad Specjalnych zaznaczają, że golf to dyscyplina sportu umożliwiająca wszechstronny rozwój zawodnika.

– Golf jest jedną z 35 oficjalnych dyscyplin sportowych w Olimpiadach Specjalnych na całym świecie. Turnieje golfowe wchodzą w skład najważniejszych imprez sportowych Special Olympics, takich jak Światowe Letnie Igrzyska, czy Igrzyska Ogólnopolskie. Golf będzie też jedną z dyscyplin na przyszłorocznych Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie. Obecnie kilkuset golfistów z niepełnosprawnością intelektualną w całej Polsce walczy o możliwość występu na tej imprezie podczas zawodów na szczeblu regionalnym. Wspólnie z PZGolf chcemy pokazać, że tak samo jak Rory McIlroy czy Jordan Spieth zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną mogą cieszyć się golfem i odnosić w tym sporcie sukcesy na miarę swoich umiejętności – powiedziała Joanna Styczeń–Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Źródło i fot: olimpiadyspecjalne.pl

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17124 

Print Friendly, PDF & Email