Sport: Elblążanin będzie reprezentował Polskę podczas Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Austrii

Sport: Elblążanin będzie reprezentował Polskę podczas Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Austrii
Fot. Adminstrator

W połowie grudnia do Zakopanego zjechali zawodników Olimpiad Specjalnych trenujący; narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo szybkie, hokej halowy i bieg na rakietach śnieżnych.

Głównym celem spotkania był sprawdzian w 5 dyscyplinach przed Światowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych Austria 2107. W składzie podstawowym 46 osobowej ekipy zawodników Olimpiad Specjalnych Polska znalazł się Michał Weroński, zawodnik Klubu Olimpiad Specjalnych ‘’ONI w ATAKu’’ oddziału warmińsko –mazurskiego, który działa przy IKS ‘’ATAK’’. Michał będzie ścigał się na łyżwach na dystansie 555m i 777m.

Historia Olimpiad Specjalnych

Rozpoczęcie działalności ruchu Special Olympics w USA i Kanadzie przypada na rok 1963. Dziedziczka znanej fortuny, Pani Eunice Kennedy Shriver (foto) przygotowała i przeprowadziła pierwsze półkolonie sportowe dla osób z upośledzeniem umysłowym. I Międzynarodowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych zorganizowano pięć lat później, w 1968 roku w Chicago. Udział wzięło aż 1000 zawodników. Od tego czasu systematycznie odbywają się kolejne imprezy rangi światowej. W 1983 roku do międzynarodowej rywalizacji dołączyła reprezentacja z Polski. Światowe Zimowe Igrzyska Special Olympics po raz pierwszy zostały przeprowadzone w 1977 roku w Colorado. Igrzyska letnie i zimowe odbywają się w cyklu 4 letnim, naprzemiennie co 2 lata letnie i zimowe. Polska reprezentacja wystąpiła w Światowych Zimowych Igrzyskach Special Olympics pierwszy raz w 1985 roku. Dwa lata później odbywa się I Ogólnopolska Olimpiada Specjalna na obiektach warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Polska staje się propagatorem idei ruchu Special Olympics w tej części Europy. W 1988 roku odbywa się w Nowym Targu I Ogólnopolska Zimowa Olimpiada Specjalna, a w 1989 w Warszawie II Ogólnopolska Letnia Olimpiada Specjalna. Program Olimpiady Specjalne – Polska otrzymuje oficjalną akredytację na III poziomie. Polska jest pierwszym krajem z obszaru centralnej i wschodniej Europy, z którym Special Olympics nawiązuje oficjalną współpracę.

Lata 90–to okres bardzo prężnego rozwoju ruchu Special Olympics w Polsce i w Europie. Polska ma już przyznany przez Special Olympics International najwyższy, I poziom akredytacji. W wielu rejonach naszego kraju odbywają się licznie wojewódzkie olimpiady specjalne, treningi w różnych dyscyplinach oraz ogólnopolskie mityngi i turnieje o coraz większej liczbie uczestników i wyższym standardzie zawodów. W 1993 roku reprezentacja naszego kraju uczestniczy w V Światowych Zimowych Igrzyskach w Austrii. W kraju organizujemy IV Ogólnopolską Letnią Olimpiadę Specjalną, a w latach 1992 i 1994 II i III Ogólnopolską Zimową Olimpiadę Specjalną – część narciarska w Zakopanym /1992/ i w Szklarskiej Porębie /1994/, a łyżwiarstwo i hokej halowy w Bydgoszczy. Ruch Olimpiad Specjalnych w Polsce zyskuje coraz więcej sympatyków, przyjaciół, współorganizatorów i sponsorów, którzy umożliwiają mu coraz lepszą działalność. Do programu sportowego Olimpiad Specjalnych w Polsce włączanych jest coraz więcej dyscyplin sportowych oraz program rehabilitacyjny Treningu Aktywności Motorycznej dla osób o najniższej sprawności. W roku 1995 odbywa się w Warszawie V Ogólnopolska Letnia Olimpiada Specjalna i 55 osobowa reprezentacja uczestniczy w IX Światowych Letnich Igrzyskach Special Olympics w New Haven, Connecticut, USA. W 2008. Olimpiady Specjalne Polska uzyskują prawo i zaszczyt organizacji Europejskich Letnich Igrzysk w Warszawie w 2010 roku. Komitet Krajowy Stowarzyszenia dokonuje zmian w Statucie oraz powołuje Fundację, która zorganizuje tę wspaniałą Imprezę.

W tym roku przed Olimpiadami Specjalnymi jeszcze jedno ważne wydarzenie – Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii (14–25 marca 2017 r.). Udział 62–osobowej reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska jest wspierany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz instytucje samorządowe. Olimpiady Specjalne są jednym z trzech ruchów olimpijskich na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo–Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser–Dudy.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Wkrótce opublikujemy rozmowę z Michałem Worońskim, który opowie o przygotowaniach do Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Austria 2107.

Źródło: olimpiadyspecjalne.pl

https://www.youtube.com/watch?v=YbLI13Nh97k

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15007 

Print Friendly, PDF & Email