Sport: Bieganie dla osób niewidomych szansą na wyjście z samotności

Sport: Bieganie dla osób niewidomych szansą na wyjście z samotności

13–letnia Hannah Cochrane z Irlandii Północnej jest najmłodszym przewodnikiem biegaczy z dysfunkcją wzroku. Jak tłumaczy, inspiracją dla jej wyboru stało się obejrzenie igrzysk paraolimpijskim. Tam po raz pierwszy zobaczyła przewodników biegaczy z dysfunkcją wzroku. Dziewczynka chciałaby, żeby ludzie czerpali radość z biegania tak samo jak ona, a przy okazji mogli komuś pomóc – To nie jest skomplikowane i dlatego więcej osób mogłoby to robić – zachęca Hannah.

Hannah jest przewodnikiem niewidomego od 22 lat Tony'ego Barclay'a. Jej pomoc polega na tym, że biegnie przy nim, udzielając mu słownych instrukcji, opisujących co widzi przed sobą.Trudno jest mu wyrazić słowami jak bardzo bieganie zmieniło jego życie. Odkąd biega czuje się szczęśliwszy i bardziej spełniony. Nie czuje się już wykluczony ze społeczeństwa, wręcz przeciwnie, czuje się w pełni jego częścią.

– Spotykasz się z ludźmi, rozmawiasz z nimi, nie czujesz się już tak samotny – zauważa Tony.

Pete Lock jest również sportowcem z niepełnosprawnością wzroku, któremu udało się przebiec już półmaraton. On również zaznacza, że bieganie z przewodnikiem miało ogromny wpływ na jego duchową i emocjonalną sferę życia i nie byłoby to możliwe bez pomocy przewodnika. Jego przewodnikiem z kolei była Vivienne Davidson, która postanowiła w Irlandii Północnej zorganizować 3 kursy dla przewodników – wolontariuszy. Podczas zajęć uczą się najlepszych technik przewodnictwa, zarówno w teorii jak i w praktyce. Janice Elliot–Wilson i jej mąż Matthew są jednymi z tych, którzy zdecydowali się na kurs.

– Momentami było trudno, mieliśmy też sporo obaw, ale spodobało nam się i chcielibyśmy to kontynuować – podsumowują.

– Potrzebujemy więcej przewodników, bo bez nich niestety nie możemy wcale biegać. Jest dużo osób z niepełnosprawnością wzroku, które chciałyby zacząć przygodę z tym z sportem, ale niestety nie mają przewodnika. Dajcie nam szansę – apeluje Tony Barclay.

Źródło www. bbc.com

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16894 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.