Społeczeństwo: Żywność jest bezcenna – nie marnujmy jej

Społeczeństwo: Żywność jest bezcenna – nie marnujmy jej
Fot. Adminstrator

16 października to dzień poświęcony żywności. Organizacje pomocowe i ekologiczne zwracają w tym dniu uwagę na problem marnowania żywności w ogromnej skali przez społeczeństwa w krajach rozwiniętych, przy jednoczesnym problemie niedożywienia do głodowej śmierci włącznie w krajach ubogich i ogarniętych konfliktami. W Elblągu z tej okazji odbędzie się przemarsz "Strajk Żywności".

Międzynarodowy Dzień żywności obchodzony jest w Polsce m.in. przez banki żywności, które postawiły sobie za cel łagodzenie obydwu problemów. W wielu miastach organizowane są różne akcje, mające w tytule żywność. Bank Żywności w Elblągu postawił na edukację dzieci i młodzieży, w myśl starego przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Od kilku lat w Międzynarodowym Dniu Żywności elbląski Bank organizuje przemarsz pod nazwą „Strajk Żywności”, w którym dzieci i młodzież z elbląskich placówek oświatowo–wychowawczych przebrane za produkty spożywcze protestują przeciwko marnowaniu żywności, któremu towarzyszą różne konkursy.

W tym roku konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół odbędzie się  pod hasłem „Nie marnuję, segreguję”. Tegoroczny przemarsz, do którego zaproszone są placówki, przejdzie trasą: Park Planty – ul. Hetmańska – ul. 1 Maja – Plac Słowiański – stare miasto – ul. Zamkowa. Rozpocznie się o godz. 12:00 w Parku Planty.  Zakończenie marszu będzie miało miejsce w  Zespole Szkół Techniczno–Informatycznych, gdzie ogłoszone zostaną wyniki i wręczone nagrody laureatom konkursu „Nie marnuję, segreguję” oraz za najładniejszy strój i transparent w marszu. Przygotowano też zabawy edukacyjne  dla uczestników w temacie akcji.

– Mamy nadzieję, że apele młodzieży o niemarnowanie żywności dotrą do mieszkańców Elbląga, którzy jeszcze wyrzucają niedojedzone kanapki, przeterminowane produkty, czy zgniłe owoce i warzywa. Dzieci będą mogły swoje rodziny nauczyć zasad gospodarowania żywnością, tak, aby niczego nie wyrzucać, oszczędzając tym samym pieniądze. Przy okazji przypominamy producentom i sieciom handlowym oraz działkowiczom, że Bank Żywności przyjmuje każdą nadającą się do spożycia żywność, która z różnych względów nie została sprzedana lub zagospodarowana i przekaże ją bezpłatnie tym, którzy potrzebują pomocy – mówi Anna Jabłońska, koordynatorka „Strajku Żywności”.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16635 

Print Friendly, PDF & Email