Społeczeństwo: Zmiany dla kierowców

Społeczeństwo: Zmiany dla kierowców

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami pozwalającymi kierowcom jeździć bez dowodów rejestracyjnych oraz możliwością rejestracji auta w miejscu zakupu. Od lipca można będzie też zamawiać tablice rejestracyjne w innych wymiarach.

– Od 1 lipca będzie można zamawiać tablice z czcionką zwężoną i tablice o innych wymiarach niż standardowe, czyli tak zwane tablice amerykańskie – poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Mniejsze tablice będą pasowały do samochodów sprowadzanych z USA i krajów azjatyckich. Obecnie właściciele samochodów importowanych z rynku amerykańskiego i rynków azjatyckich zmuszeni są często do wyginania tablic, gdyż te produkowane teraz nie mieszczą się w fabrycznie przygotowanych do tego celu miejscach.

Minister poinformował też, że resort pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, dzięki którym kierowcy nie będą musieli okazywać dowodów rejestracyjnych w czasie kontroli na drodze.

– Przygotowujemy podstawy prawne aby kierowca nie musiał mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej. Platforma Cepik 2.0 powinna zapewnić już dostęp do tych informacji – powiedział minister.

Adamczyk dodał, że dokumentów pojazdu nie trzeba będzie wozić ze sobą właśnie od momentu uruchomienia w całości systemu Cepik 2.0, którego funkcje wdrażane są obecnie etapowo i ostateczny harmonogram do czasu pełnego uruchomienia nie jest znany. Minister powiedział też, że resort pracuje też nad zmianą prawnych regulacji tak, aby można było rejestrować pojazdy w miejscu jego kupna, a nie w miejscu, gdzie zameldowany jest kupujący.

– Przygotowujemy też projekt zmian w przepisach, które pozwolą na pozostawienie tablic rejestracyjnych na wniosek kupującego. Tablic, które były na samochodzie przed jego zakupem. Nie trzeba więc będzie kupować nowych tablic, co przyniesie kierowcom pewne oszczędności – dodał szef resortu infrastruktury.

Źródło: Łukasz Pawłowski, Mariusz Polit, www.kurier.pap.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18269 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.