Społeczeństwo: Zgubienie dowodu zgłoś przez internet

Społeczeństwo: Zgubienie dowodu zgłoś przez internet

Twój dowód zaginął lub został uszkodzony? Ktoś ci go ukradł? Możesz to teraz zgłosić także przez internet poprzez specjalny formularz na stronie www.obywatel.gov.pl.

Zgodnie z polskim prawem obywatel musi mieć aktualny i ważny dowód osobisty, dlatego musisz złozyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Również możesz to zrobić elektronicznie, wystarczy odpowiednia fotografia i Profil Zaufany (eGO). Pozwala on na podpisanie wniosku i potwierdzenie twojej tożsamości.

Co zrobić krok po kroku:

1. Zaloguj się na stronie www.obywatel.gov.pl swój profil zaufany (eGo). Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. 

2. Wybierz, co chcesz zgłosić— utratę lub uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie, a urząd nie otrzymał jeszcze twojego dowodu — wybierz sposób, w jaki dostarczysz go do urzędu.

3. Nie musisz wybierać urzędu, który przyjmie twój wniosek. System wyświetli adresata (urząd, który wydał twój dowód).

4. Odpowiedz, czy i w jaki sposób chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu.

5. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie.

6. Wyślij zgłoszenie. Wyświetli się komunikat, że zostało wysłane. Dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP)

7. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie dowodu —zanieś dowód do urzędu albo wyślij pocztą. Teraz będziesz potrzebować nowego dowodu—złóż wniosek o jego wydanie. Nowy dowód otrzymasz po unieważnieniu zgłoszonego dokumentu.

Ile zapłacisz?

Usługa jest bezpłatna.

Ile będziesz czekać?

Od razu po otrzymaniu zgłoszenia urzędnik unieważni twój dowód osobisty. Jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu, zaznacz to w formularzu. Możesz je odebrać w urzędzie, otrzymać pocztą lub przez internet. Zatrzymaj zaświadczenie — może się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące.Zaświadczenie, które dostaniesz od urzędnika, nie jest dokumentem tożsamości.

Ważne! Jeżeli twój dowód zaginął albo ktoś ci go ukradł — zgłoś to w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami. Bank przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i wielu różnym firmom.

Zgłoś utratę dowodu w banku, nawet jeśli nie masz konta bankowego.

Źródło: mac.gov.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16574