Społeczeństwo: W kujawsko–pomorskim dba się o seniorów

Społeczeństwo: W kujawsko–pomorskim dba się o seniorów

Ruszył marszałkowski program wsparcia osób starszych, który obejmie prawie 400 seniorów w województwie kujawsko–pomorskim. Nabór podopiecznych trwa do 16 marca.

Wojewódzki pilotażowy program opieki dla 386 niesamodzielnych osób starszych realizowany będzie przez kujawsko–pomorski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

– Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. To problem, z którym musimy się zmierzyć. Proponowane przez nas rozwiązania to właściwa odpowiedź na te wyzwania – zaznacza marszałek Piotr Całbecki.

W ramach programu powstaną: sieć dziennej opieki domowej na terenach wiejskich, system pomocy sąsiedzkiej w miastach, system wsparcia dla tzw. opiekunów faktycznych (w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu powstaną ośrodki wypożyczające sprzęt pielęgnacyjny, które będą też szkoliły i udzielały porad dotyczących opieki) oraz struktura wolontariatu opiekuńczego.

Jednym z elementów programu będzie Regionalne Centrum Informacji Senioralnej – ośrodek zbierający dane dotyczące usług dla seniorów oraz informacje przydatne rodzinom niesamodzielnych osób starszych. Powstanie również portal z wiadomościami na temat zdrowia, opieki, integracji, sportu, kultury i edukacji.

Aktualnie trwa nabór podopiecznych, wolontariuszy, a także osób, które chcą podjąć pracę jako opiekun zawodowy. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.

Źródło: kujawsko–pomorskie.pl

  Oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17618