Społeczeństwo: Ubogich i wykluczonych społecznie coraz mniej

Społeczeństwo: Ubogich i wykluczonych społecznie coraz mniej
Fot. Adminstrator

Z badania EU–SILC wynika, iż w 2016 r. ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Polsce dotkniętych było ok. 22 proc. mieszkańców Polski. Rok 2016 był kolejnym, w którym odnotowano spadek wartości wskaźnika zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Według danych Głównego Urzedu Statystycznego najwyższe odsetki osób doświadczających ubóstwa lub wykluczenia społecznego w 2016 r. odnotowywano wśród osób żyjących w rodzinach niepełnych, składających się z samotnej osoby dorosłej z dziećmi na utrzymaniu (ok. 47 proc.), w rodzinach wielodzietnych, złożonych z dwóch osób dorosłych z przynajmniej trojgiem dzieci na utrzymaniu (ok. 35 proc.) a także w gospodarstwach jednoosobowych (ok. 32 proc.). 

Przykładowo, wśród rodzin składających się z dwóch osób dorosłych z jednym dzieckiem na utrzymaniu omawiany miernik osiągnął wartość ok. 16 proc., natomiast wśród gospodarstw domowych złożonych z dwóch osób dorosłych bez dzieci na utrzymaniu oraz z dwójką dzieci – po ponad 18 proc.

Analiza wartości wskaźnika zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w podziale na grupy wieku wskazuje, iż w 2016 r. nadal najwyższą wartość tego wskaźnika (pomimo obserwowanego w ostatnich latach spadku) odnotowano wśród dzieci i młodzieży w wieku 0–17 lat. W grupie tej zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym było nieco ponad 24 proc. osób podczas gdy wśród osób starszych, w wieku 65 lat i więcej – ok.16 proc. (w 2015 r. odpowiednio: prawie 27 proc. i 17 proc.).

Źródło: kurier.pap.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16519 

Print Friendly, PDF & Email