Społeczeństwo: To już rok zajęć z życia

Społeczeństwo: To już rok zajęć z życia

Wspaniały tort, mnóstwo innych słodyczy, prezentacja działań i pokaz rękodzieła to tylko kilka punktów świętowania pierwszej rocznicy powstania i działalności Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Reja 34 B w Gdańsku. W piątek 11 maja o godzinie 10 w urodzinach udział wezmą m.in. podopieczni placówki oraz ich przyjaciele i mieszkańcy dzielnicy.

Goście imprezy m.in. obejrzą prace plastyczne i rękodzielnicze wykonane przez uczestników zajęć. Nie zabraknie występów artystycznych i zabawy z bańkami, do której zaproszeni są także mieszkańców dzielnicy. Siedemnaścioro niepełnosprawnych intelektualnie lub przewlekle, psychicznie chorych gdańszczan znalazło fachowe wsparcie w ŚDS przy ul. Reja. Na mocy umowy podpisanej z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku placówkę prowadzi Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji. W dni powszednie, w godzinach od 7 do 15 podopieczni pod okiem opiekunów, terapeutów, psychologa uczą się tam zwykłego życia. Rozwijają pasje. Twórczo spędzają czas wolny np. podczas zajęć kulinarnych czy komputerowych. W ŚDS uczą się zachowań interpersonalnych i radzenia z emocjami. Terapeuci podpowiadają im, jak dbać o wygląd i higienę osobistą.  

 – Staramy się, aby w mieście oferta pomocy dla niepełnosprawnych gdańszczanek i gdańszczan była jak najszersza i różnorodna – podkreślał Piotr Kowalczuk, zast. prezydenta Gdańska ds. polityki społ. – Istotnym jest bowiem, aby te osoby czuły się potrzebne i mogły realizować swoje pasje. Gdańsk to miasto włączające każdego w nurt miejskiego życia, niezależnie od jego sprawności.

Lokal, który pochodzi z zasobów miasta, pozbawiony barier architektonicznych, wyposażony w udogodnienia umożliwiające codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. To jedenasta placówka tego typu w Gdańsku, która służy i wspiera osoby niepełnosprawne intelektualnie lub przewlekle psychicznie chore w ciągu dnia, poprzez system zajęć aktywizujących i profesjonalnej terapii. W br. kwota dotacji na działanie ŚDS oraz aktywizację i rehabilitację jej podopiecznych to ponad 374 tys. zł – środki pochodzą z budżetu państwa oraz częściowo, z miasta.

  Sylwia Ressel Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18097