Społeczeństwo: Święty Mikołaj odwiedził niepełnosprawne dzieci z Pomorza

Społeczeństwo: Święty Mikołaj odwiedził niepełnosprawne dzieci z Pomorza
Fot. Adminstrator

6 grudnia br. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przebrany za św. Mikołaja zawitał do Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Sierakowicach.

Ośrodek Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczy koło w Sierakowicach rozpoczął działalność ponad 16 lat temu. Był pierwszą tego typu placówką na terenie powiatu kartuskiego i pierwszym w Polsce ośrodkiem rehabilitacyjnym dla dzieci na wsi. Powstał z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych – członków sierakowickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W filii OREW w Trzebuniu pracują psychologowie, logopedzi, fizjoterapeuci oraz pedagogowie różnych specjalności. Placówka dsyponuje własnym transportem, który codziennie dowozi dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności: z porażaniem mózgowym, zapaleniem opon mózgowych, dzieci poruszające się na wózkach i całkowicie unieruchomione. Domeną ośrodka jest edukacja i terapia poprzez sztukę. Teatr stał się ulubioną formą ekspresji, a wychowawcy i dzieci przygotowują autorskie przedstawienia, którze wystawiają nawet w Maroku w Afryce.

W ośrodku w Trzebuniu przebywa obecnie 47 niepełnosprawnych dzieci z trzech powiatów: chojnickiego, kościerskiego i bytowskiego. Marszałek rozdał maluchom mikołajkowe paczki z maskotkami, poduszkami, puzzlami, grami, kredkami, kolorowankami i słodyczami. Część prezentów przekazana została też do świetlicy w ośrodku. Dzieci z okrzykami radości przyjmowały upominiki od marszałka, który przebrany był w strój św. Mikołaja. Natomiast dzieci z gmin Brusy, Dziemiany, Lipusz, Chojnice, Sulęczyno, Parchowo, Sierakowice, Czersk i Studzienice otrzymały zaproszenia na nową sztukę Opery Bałtyckiej – balet „Dziadek do orzechów”. Marszałek bilety złożył na ręce wójta gminy Dziemiany Leszka Pobłockiego, który obiecał zapewnić transport dla maluchów do Gdańska.

Źródło i fot: pomorskie.eu

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17128 

Print Friendly, PDF & Email