Społeczeństwo: Świat bez R, czyli zrozumieć autyzm

Społeczeństwo: Świat bez R, czyli zrozumieć autyzm

Ludziom neurotypowym czasem trudno jest zrozumieć, w jaki sposób funkcjonują osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Fundacja Ergo Sum i Klubokawiarnia Życie jest fajne chcą przekonać społeczeństwo, że porozumienie jest możliwe, a co więcej – nie trzeba wiele, by nasze działania przyniosły efekty.

Organizatorzy kampanii „Świat bez R” wierzą, że dla neuronormatywnego społeczeństwa  zrozumienie rzeczywistości autysty jest jak tekst, w którym zamienimy jedną literę na inną.

– Puzy pieuwszym kontakcie tuudny do zuozumienia i dziwaczny. Ale po duugim czy tuzecim puzeczytaniu staje się jasny i czytelny, a zmieniona liteua puzestaje być puoblemem. Tak natuualnie działa nasz mózg. Wystauczy tylko poświęcić jedną chwilę i włożyć oduobinę (napuawdę oduobinę) wysiłku i chęci – przekonują.

Właśnie dlatego powstała kampania „Zrozumieć autyzm. Świat bez R”, która ma pokazać, że zmysły osób ze spektrum autyzmu działają po prostu odmiennie i nie powinno się w żaden sposób tego wartościować.

– Chcemy pokazać, że różnice między światem typowym, a autystycznym istnieją… ale tylko od naszego podejścia zależy w jaki sposób te różnice postrzegamy i czy mają one znaczenie. Według nas – nie mają żadnego! Znaczenie ma nasza chęć dostrzeżenia tego faktu – wyjaśniają organizatorzy.

Żeby okazać wsparcie osobom ze spektrum autyzmu i przyłączyć się do akcji, wystarczy jednorazowo lub raz na jakiś czas – w treści postów na Facebooku czy w innych mediach społecznościowych, w nazwie strony lub poprzez jakikolwiek inny kanał komunikacyjny – zastąpić „R” literą „U”. Można również do postu dodać hasztag #swiatbezr albo udostępnić post kampanii.

Źródło i fot. Fundacja Ergo Sum (Facebook)

  oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19015