Społeczeństwo: Starość też radość – pozytywne myślenie a demencja

Społeczeństwo: Starość też radość – pozytywne myślenie a demencja
Fot. Adminstrator

Stale rosnące tempo życia, kult młodości, społeczna znieczulica – to przykłady czynników wpływających na poczucie wartości u osób starszych. Jak się okazuje, poczucie osamotnienia w nieustannie zmieniającym się świecie przekłada się na zwiększone ryzyko zachorowania na demencję.

Nie od dziś wiadomo, że w społeczeństwach aktywnych seniorów, którzy stale poszerzają swoje horyzonty, ucząc się i nabywając nowe umiejętności, notuje się znacznie mniejszy odsetek osób z demencją. Mechanizm jest bardzo prosty: pozytywne nastawienie do siebie i środowiska hamuje wydzielanie hormonu stresu, kortyzolu, który z kolei wpływa na ekspresję genów odpowiedzialnych za chorobę.

Badania tej zależności przeprowadziła prof. Bekki Levy z Yale School of Public Health. Reprezentatywna grupa 4765 osób w wieku powyżej 60 lat, w których jedna czwarta była nosicielami genu odpowiedzialnego za demencję, wypełniła ankietę dotyczącą stosunku wobec starości. Odpowiedzi były bardzo zróżnicowane. Ich analiza, zestawiona ze sprawdzonym po czterech latach stanem zdrowia ankietowanych, pozwoliła wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Wykazano bowiem, że w grupie osób pozytywnie nastawionych do swojego wieku, ryzyko zachorowania na demencję było 43,6 proc. mniejsze niż w przypadku grupy nastawionej negatywnie. Ponadto u pozytywnie myślących osób szczególnie zagrożonych demencją (posiadacze wspomnianego genu) ryzyko to wyniosło aż 50 proc.

Należy zatem mieć na uwadze, że odpowiednie nastawienie, dystans do siebie, innych ludzi i świata, a także uśmiech i wsparcie najbliższych, pozwala pokonać nawet genetyczne uwarunkowania. Z pełną odpowiedzialnością można też stwierdzić, że programy dla seniorów i przeróżne działania mające ich aktywizować, są dobrym sposobem na zachowanie nie tylko sprawnego ciała, ale przede wszystkim zdrowego i bystrego umysłu.

Źródło: www.mz.gov.pl

  Oprac. Krzysztof Wójcik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17781 

Print Friendly, PDF & Email