Społeczeństwo: Sprawdź ważność dowodu, żeby uniknąć kłopotów

Społeczeństwo: Sprawdź ważność dowodu, żeby uniknąć kłopotów

W ubiegłym roku ponad czterem milionom osób skończył się okres ważności dowodu osobistego. W pierwszym kwartale tego roku upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób. Dlatego już teraz warto sprawdzić ważność swojego dowodu osobistego.

Przypominamy, że nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa m.in. w kontaktach z urzędem. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że taki dokument jest bezużyteczny w obrocie prawnym, ponieważ nie można się nim dłużej posługiwać. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie. W kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości, możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego, czy z dokonaniem zakupu ratalnego.

Wniosek o nowy dowód można też złożyć elektronicznie. Na platformie www.obywatel.gov.pl działa centralna usługa, dzięki której można załatwić sprawę związaną ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego. Aby skorzystać z tej usługi niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić tożsamość. Instrukcja założenia profilu zaufanego znajduje się również na platformie Obywatel.

Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Zdrowia zapowiada, że w 2019 r. obywatele otrzymają dowody osobiste z warstwą elektroniczną.

Źródło: https://www.gov.pl/cyfryzacja

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17327