Społeczeństwo: Spotkali się, by wspólnie podzielić się opłatkiem

Społeczeństwo: Spotkali się, by wspólnie podzielić się opłatkiem
Fot. Adminstrator

Corocznie organizowana wigilia braniewskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych to niezapomniane chwile. Dla wielu samotnych członków PZN to przedświąteczna okazja spotkania się w dużym gronie życzliwych sobie ludzi z podobnymi problemami. 13 grudnia w nastrój świąt Bożego Narodzenia wprowadził gości zespół „Ton – Lira,” w którym śpiewają i grają członkowie Koła. W przygotowanym na ten dzień repertuarze nie mogło zabraknąć kolęd i pastorałek.

Braniewskie Koło Polskiego Związku Niewidomych istnieje już ponad 40 lat. W swoich szeregach skupia ponad 200 osób z terenu całego powiatu. Zdecydowana większość członków to osoby słabowidzące, ale jest też kilkoro niewidomych. Związek to dla nich wsparcie, źródło informacji i grono przyjaciół. Są też spotkania. Najważniejsze z nich to  wigilia. Wyjątkowe spotkanie, także ze względu na gości, którzy co roku przybywają, by podzielić się z członkami koła opłatkiem i złożyć im życzenia świąteczne. W środę, 13 grudnia członkowie braniewskiego Koła PZN zebrali się w klimatycznej sali Hotelu Warmia przy ul. Kościuszki. To od kilkunastu lat ich stałe miejsce przedświątecznych spotkań. I nie ma się czemu dziwić, bo właściciel lokalu Stefan Uhryn jest także właścicielem odznaki: „Przyjaciel niewidomych”.

Gości i uczestników przywitała Anna Stachowska–Malesa, prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Braniewie, składając wszystkim obecnym życzenia świąteczne.

– Mikołaj ma zawsze taki wielki worek. Ja wam życzę, żeby był on wypełniony zdrowiem – mówiła.

Do zebranych przemówili m.in.: starosta braniewski Leszek Dziąg i Tadeusz Milewski, wieloletni dyrektor Okręgu Warmińsko–Mazurskiego PZN w Olsztynie.

– Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny na całym świecie, także i u nas. Spotkania opłatkowe w poszczególnych kołach naszego związku organizujemy od 1972 roku. To się przyjęło. Ludzie są zadowoleni, spotykają się, rozmawiają, śpiewają kolędy. To dla nich jest ważne – mówił Tadeusz Milewski. Braniewskie koło to jego zdaniem jedno z najlepszych działających w regionie.

– Dużo pomysłów, wiele inicjatyw i bardzo dobrze ułożone relacje z lokalnym samorządem. To zasługa m.in. pani prezes, która potrafi zjednać sobie ludzi i owocnie z nimi współpracować – dodał.

Wśród pomysłów, które docenił dyrektor okręgu, są realizowane w Braniewie plastyczne zajęcia terapeutyczne. Z arteterapii korzystają panie, a zajęcia prowadzi jedna z nich Marianna Romanowska. Ich prace można było podziwiać na spotkaniu opłatkowym. Stoły były udekorowane ręcznie zdobionymi bombkami, własnoręcznie wykonanymi choinkami, gwiazdkami, bałwankami i aniołkami.

Spotkanie przebiegało w miłej, przyjaznej atmosferze.

– Opowiadamy sobie wieści z całego roku, bo w takim gronie często się nie spotykamy, zwłaszcza my – osoby spoza Braniewa – mówią członkinie z Lelkowa: Zofia Stachowska, Jadwiga Winnicka i Irena Krakowska. – Dobrze, że nasz wójt dał nam samochód, żebyśmy mogły tu przyjechać, bo bez tego spotkania nie wyobrażamy sobie świata – zgodnie przyznają.

Fot. Marta Hajkowicz

  Marta Hajkowicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17180 

Print Friendly, PDF & Email