Społeczeństwo: Spada przeciętna długość życia w krajach najbogatszych

Społeczeństwo: Spada przeciętna długość życia w krajach najbogatszych
Fot. Adminstrator

Z raportu „British Medical Journal” wynika, że większość spośród osiemnastu najbardziej rozwiniętych krajów po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat odnotowała spadek przeciętnej oczekiwanej długości życia. Co jest tego powodem?

Spadek nastąpił w 2015 roku i jest nieznaczny. U kobiet przeciętna oczekiwana długość życia skróciła się o 2,5 miesiąca, natomiast u mężczyzn o nieco ponad dwa miesiące. Po raz pierwszy jednak odnotowano tego typu spadek jednocześnie w większości najbogatszych krajów.

Analizowano 18 państw, w tym takie kraje jak USA, Japonia, Włochy, Portugalia, Szwecja i Wielka Brytania. Obniżenie się przeciętnej długości życia odnotowano w 12 krajach, jeśli chodzi o mężczyzn, oraz w 11 krajach w przypadku kobiet.

Z raportu wynika, że w wielu krajach głównym tego powodem był wzrost zachorowalności na grypę w sezonie 2014/2015, szczególnie w grupie osób po 65. roku życia. Wśród seniorów zwiększyła się również zachorowalność na choroby układu krążenia oraz układu nerwowego, w tym na chorobę Alzheimera. W roku 2016 nastąpił oczekiwany wzrost długości życia względem poprzedniego. Nie osiągnięto go jednak w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – tam spadek nadal się utrzymywał.

Powodów tego zjawiska jest kilka, m.in. większa śmiertelność wśród osób poniżej 65. roku życia, do której przyczyniło się nadużywanie opiatów, jak również alkoholu i papierosów. Wzrosła także śmiertelność z powodu chorób serca i układu oddechowego oraz śmiertelność dzieci w okresie okołoporodowym. Naukowcy podkreślają, że niekorzystny dla zdrowia styl życia, spowodowany jest między innymi wykluczeniem społecznym, niskimi dochodami i brakiem perspektyw.

Źródło: PAP Nauka w Polsce – naukawpolsce.pap.pl

  Oprac.: MM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18700 

Print Friendly, PDF & Email