Społeczeństwo: Solidarna integracja z chorymi

Społeczeństwo: Solidarna integracja z chorymi

Już po raz czternasty w Tczewie odbył się Festyn Przyjaźni „Tacy Sami”, który został zorganizowany 8 września, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Świętowali wszyscy razem, i młodzi, i starsi, zdrowi i chorzy.

Impreza rozpoczęła się barwnym i bardzo licznym korowodem, który poprzedziła grupa motocyklistów. Jak co roku, kolumna wyruszyła sprzed tczewskiego magistratu. Wśród uczestników nie brakowało podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy MOPS w Tczewie, przedstawicieli Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, dzieci, młodzieży, mieszkańców, którzy chętnie dołączali do barwnej i głośnej grupy.

Festyn „Tacy sami” odbył się tradycyjnie na pl. Hallera. Symbolicznie otworzyli go Adam Urban, wiceprezydent Tczewa, Julita Jakubowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gabriela Brządkowska, kierownik środowiskowych domów samopomocy MOPS w Tczewie.

Festyn „Tacy Sami” zgromadził nie tylko tczewian. Na scenie popisywały się grupy ze środowiskowych domów, ale także przedszkolaki i młodzież z tczewskich szkół. Wśród wystawców oraz występujących byli również goście, m.in. z Szpęgawska, kartuz, Krzywego Koła, Narków, Rudna, Kończewic, damaszki, Starogardu Gd., Rokocina, Chmielna. Połączyło ich jedno – otwarte serca i wrażliwość na losy ludzi niepełnosprawnych.

„Ogólnopolski Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię realizowany jest w ramach światowej kampanii edukacyjnej „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”. Jej celem jest zwiększenie akceptacji i tolerancji dla osób chorych na schizofrenię poprzez informowanie o chorobie, sposobach jej leczenia oraz poprzez tworzenie warunków do aktywnego uczestnictwa osób chorych w życiu zawodowym i społeczny” mówiła Julita Jakubowska, dyrektorka MOPS.

O dobry nastrój zadbali wykonawcy oraz wystawcy. Były występy klauna, szczudlarzy, prezentacje muzyczne i wokalne, a także kiermasz wyrobów rękodzielniczych. Swoje stoisko miała Straż Miejska oraz Zespół Kształcenia Zawodowego NAUKA, którego uczniowie wykonywali modne makijaże i fryzury.

Organizatorzy imprezy to Środowiskowe Domy Pomocy MOPS w Tczewie oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Gminy Miejskiej Tczew. Patronat honorowy przyjął Rzecznik Praw Obywatelskich.

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16404