Społeczeństwo: Skróci się czas zgłoszenia przejazdu osób niepełnosprawnych na kolei?

Społeczeństwo: Skróci się czas zgłoszenia przejazdu osób niepełnosprawnych na kolei?
Fot. Adminstrator

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zwrócił się do przewoźników kolejowych z propozycją skrócenia minimalnego czasu na zgłoszenie potrzeby pomocy podczas podróży osobom niepełnosprawnym, który obecnie wynosi 48 godzin, do okresów realnie oczekiwanych przez podróżnych.

Propozycja UTK spotkała się z aprobatą większości przewoźników kolejowych, którzy zgodzili się na dokonanie zmian w regulaminach i skrócenie czasu wymaganego w przepisach.

Z obserwacji UTK wynika, że znaczna część osób zgłasza potrzebę pomocy później, niż jest to określone w obowiązujących przepisach – często tego samego dnia, kilka godzin przed rozpoczęciem podróży.

 

Propozycja UTK spotkała się z aprobatą większości przewoźników kolejowych, którzy zgodzili się na dokonanie zmian w regulaminach i skrócenie czasu wymaganego w przepisach. W korespondencji skierowanej do UTK przewoźnicy zgłaszali konieczność ujednolicenia zasad zgłaszania pomocy pod względem okresu, w którym powinno nastąpić takie zgłoszenie.

Z zebranych informacji wynika, że najpoważniejszą barierą w tym względzie są nieprzystosowane stacje kolejowe. Nie posiadają rozwiązań umożliwiających osobom niepełnosprawnym oraz osobom o ograniczonej sprawności ruchowej na samodzielne i bezpieczne przemieszczanie się w obrębie stacji.

Źródło: utk.gov.pl

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14941

Print Friendly, PDF & Email