Społeczeństwo: Serce 3D zabije w elbląskiej rodzinie

Społeczeństwo: Serce 3D zabije w elbląskiej rodzinie
Fot. Adminstrator

Do tej pory pomógł 6 rodzinom z różnych części Polski. Kolejna, z Elbląga właśnie zwróciła się do niego o pomoc. Programista Wojciech Wojtkowski osobistą tragedię przekuł w medyczny sukces. Założył Stowarzyszenie Serce w 3D i dziś pomaga dzieciom z wadami serca. Najnowszy wydruk dla rodziców z Elbląga będzie gotowy jeszcze przed operacją korygującą wadę.

Wojciech Wojtkowski, programista z Elbląga stworzył pierwszy w Polsce model serca w 3D. Miał on pomóc choremu na złożoną wadę serca synowi. Mimo heroicznej walki, nie udało się uratować dziecka. Ale włożona praca i przetarte szlaki nie poszły na marne. Dziś elbląski naukowiec stanął do walki o kolejne małe serca.

Największe znaczenie dla mojej działalności ma tragedia, która mnie spotkała. Mój synek mimo świetnego przygotowania lekarzy do operacji – nie doczekał jej, zmarł na kilka dni przed planowanym zabiegiem. Kolejne opracowania stanowią dla mnie pewną formę terapii, możliwość uporania się z żałobą – mówi Wojciech Wojtkowski.

Rodzice z Elbląga, dowiedzieli się o chorobie dziecka jeszcze w czasie ciąży. Szukali pomocy wszędzie, aż znaleźli elbląskiego naukowca. Decyzja zapadła szybko. – Trzeba działać.

Starałem się wytłumaczyć im na czym polega ta wada, z czym będą się zmagać, ale również pokierować do odpowiedniego lekarza, który podejmie się leczenia tak złożonej wady serca. Wydruk 3D zostanie opracowany dla tej rodziny jeszcze przed operacją korygującą wadę i pomoże dokładnie zaprezentować faktyczny obraz tej wady oraz zaplanować i przygotować możliwości dalszego leczenia – mówi Wojtkowski.

Produkcja serc 3D mogłaby odbywać się na większą skalę. Już teraz wspólne z profesorem Olszewskim, elblążanin stworzył system niemal automatycznego tworzenia i wizualizacji modeli. Co więcej, powstają modele 3D innych tkanek miękkich np. tętniaki na aorcie czy guzy nowotworowe. Obecnie serca 3D drukowane są na specjalistycznej drukarce 3D w Gdańskim Parku Naukowo–Technologicznym. Kolejna placówka zainteresowała się tą innowacyjną metodą.

Po wakacjach rozpoczynamy też współpracę z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, w ramach której będziemy przygotowywać wydruki 3D serc dla studentów kierunku kardiochirurgii – podsumowuje Wojtkowski.

Wydruk jednego modelu nadal trwa kilkanaście godzin. Część serc w 3D powstało całkowicie za darmo. Bo dobro płynące z serca zawsze wraca.

  Joanna Siudak Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18219 

Print Friendly, PDF & Email