Społeczeństwo: Rok po reformie emerytalnej. Kobiety z niższymi emeryturami

Społeczeństwo: Rok po reformie emerytalnej. Kobiety z niższymi emeryturami
Fot. Adminstrator

1 października minął rok od wprowadzenia obniżonego wieku emerytalnego. W przeciągu roku wniosek o świadczenie emerytalne złożyło prawie 10 tys. osób. W skali kraju ponad 730 tys. to osoby korzystające ze świadczeń w związku z obniżeniem wieku uprawniającego do przejścia na upragnioną emeryturę, a w Elblągu jest to ponad 8700.

Spośród nowych emerytów, aż 5120 osób otrzymuje wypłatę świadczenia na konto bankowe, a zaledwie 1840 zdecydowało się na dostarczenie za pomocą przekazu pocztowego. Przypomnijmy, obecnie kobiety muszą mieć ukończone 60 lat a mężczyźni 65 aby dołączyć do grona emerytów.

Mieszkańcy Elbląga chętnie skorzystali z możliwości wcześniejszego przejścia na upragnioną emeryturę. Wysokość przyznanych świadczeń w naszym oddziale ZUS nie jest najwyższa, jednak nie jesteśmy najuboższym regionem. Najniższą emeryturę otrzymują kobiety z Radomia, tj. 1460zł, natomiast najubożsi mężczyźni żyją w Biłgoraju– tam świadczenie wynosi ponad 2130zł. Najwyższe emerytury dla kobiet wypłacane są w Warszawie, gdzie wysokość świadczenia wynosi ponad 2150zł. Natomiast najbogatsi emeryci mężczyźni mieszkają w Rybniku, a tam wysokość emerytury wynosi prawie 3600zł.

– Średnie świadczenie dla kobiety w Elblągu wynosi ponad 1530 zł, natomiast dla mężczyzn ponad 2560zł. Różnica w wysokości emerytury między paniami a panami jest bardzo duża – informuje Anna Ilukiewicz Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko–mazurskiego.

W sumie wniosek o emeryturę złożyło w naszym województwie ponad 29 300 osób. Jednak część z tych osób jeszcze nie otrzymała wypłaty. Wiele z nich zostało zawieszonych z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia lub na wniosek świadczeniobiorcy. Takie świadczenia są przygotowane do wypłaty, teraz wystarczy tylko ruch ze strony świadczeniobiorcy i ZUS podejmie wypłatę naliczonego już świadczenia.

  Anna Ilukiewicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19041 

Print Friendly, PDF & Email