Społeczeństwo: Razem w sprawie rehabilitacji

Społeczeństwo: Razem w sprawie rehabilitacji
Fot. Adminstrator

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowy Fundusz Zrowia podpisały porozumienie, w ramach którego zobowiązują się m.in. do zapewnienia jak najszybszego powrotu do zdrowia, w szczególności osób wykonujących pracę zarobkową, oraz promocji profilaktyki zdrowotnej.

W wyniku podpisanego porozumienia obie instytucje będą prowadzić wspólne działania na rzecz szybszego powrotu do pracy osób po długotrwałych zwolnieniach lekarskich, których dotknęły poważne schorzenia. Przekazywane na bieżąco informacje między NFZ a ZUS pozwolą na szybkie rozpoczęcie procesu rehabilitacji i tym samym szybszy powrót do pełnej sprawności.

– Chcemy przywrócić do pełni sił w możliwie krótkim czasie m.in. osoby po zawałach serca. To ważne, by w jak najkrótszym czasie od hospitalizacji przeszły one cały proces rehabilitacji. Korzysta na tym sam pacjent, ale i cały system, zarówno od strony Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – stwierdził Andrzej Jacyna, prezes NFZ.

Prezes ZUS stwierdziła także, że obie instytucje są nijako na siebie skazane jeśli chodzi o współpracę dla dobra swoich klientów.

– Przy okazji wspólnych działań, musimy systematycznie budować świadomość społeczną na temat praw i obowiązków wynikających z prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego – powiedziała szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Oprócz działań edukacyjnych, na potrzeby których Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł wykorzystywać placówki ZUS, jednostki zobowiązały się do pracy nad rozwiązaniami, które mogłyby podnieść poziom obowiązującego prawa w zakresie, w którym stosuje je zarówno ZUS, jak i NFZ.

Fot. ZUS

  RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18438 

Print Friendly, PDF & Email