Społeczeństwo: Przyjadą pod sejm, by zamanifestować

Społeczeństwo: Przyjadą pod sejm, by zamanifestować

Fundacja „Szansa dla Niewidomych” zapowiedziała, że w październiku przed budynkiem Sejmu RP zorganizowana zostanie manifestacja osób niewidomych i słabowidzących. Jej celem jest zwrócenie uwagi na ich problemy wynikające z niedostatecznej ilości udogodnienień w naszym kraju wciąż jest zbyt mało.  

Manifestacja po hasłem: „My nie widzimy nic, a Wy – czy widzicie nas?” dojdzie do skutku 15 października. Jej początek zaplanowano o godz. 9:30. Tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto niewidomych na całym świecie. Organizatorzy zapowiadają, że manifestacja będzie przebiegać spokojnie.

Wśród postulatów jest kilka punktów, których realizacja pozwoli wielu osobom lepiej funkcjonować m.in. w miejskiej przestrzeni. Niewidomi apelują o stworzenie ścieżek naprowadzających. Są to linie naklejane lub przywiercane do podłoża. Dzięki nim są w stanie bez problemów trafić na przystanek lub peron. Podczas konferencji prasowej zwrócono także uwagę na inne problemy.

– Co z prawdziwą edukacją, zatrudnieniem, dostępnością informacji i możliwością realizacji osobistych ambicji? – pytają organizatorzy manifestacji. – Media informują o wynalazkach, ale nadal są one niedostępne dla większości środowiska. Według danych VFO, w Niemczech na zakup nowoczesnych technologii otrzymuje wsparcie co roku około 1500 niewidomych i 15000 słabowidzących, a w Polsce 10 razy mniej – przypomina Fundacja.

Innym dobrym udogodnieniem byłyby także mapy dotykowe o dźwiękowych informatorach, pozwalające lepiej zorientować się w przestrzeni. Do dziś jest także zbyt mało budynków dostosowanych właśnie do niewidomych. W Polsce jest to zaledwie 0,5% (1 budynek na 200). Stąd apel, by ilość odpowiedno dostosowanych budynków zwiększyć. Wśród postulatów jest także stworzenie instytutu rehabilitacji społecznej i zawodowej, którego celem miałoby być rozwiązywanie problemów osób z niepełnosprawnościami.  

Źródło: szansadlaniewidomych.pl 

  oprac. MM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18521