Społeczeństwo: Ostatnie dni na rozliczenie PIT

Społeczeństwo: Ostatnie dni na rozliczenie PIT
Fot. Adminstrator

Osoby, które jeszcze nie dokonały rozliczenia podatkowego za 2017 rok, nie mają już wiele czasu – termin nadsyłania deklaracji upływa 30 kwietnia. Można zrobić to przez internet lub w Urzędzie Skarbowym, który w ostatnich dniach miesiąca będzie czynny dłużej.

– Przypominamy, że niebawem kończy się czas na złożenie zeznania PIT za 2017 rok. Zachęcamy do jak najszybszego rozliczenia się i nie zwlekania z tym do ostatniej chwili. Złożenie PIT elektronicznie to najprostszy, najszybszy sposób rozliczenia dochodów za poprzedni rok – informuje Aneta Dziemidowicz z Urzędu Skarbowego w Elblągu.

Jeśli chcemy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym przez internet, możemy zrobić to na dwa sposoby:

1.       za pomocą aplikacji E–Deklaracje (można pobrać ją ze strony Ministerstwa Finansów i zainstalować na swoim urządzeniu elektronicznym), z której korzystać mogą osoby fizyczne;

2.        poprzez PFR, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, przygotowane przez urząd, w którym można uzupełnić dane np. o ulgi i odliczenia lub dane organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% swojego podatku. Ta opcja przewidziana jest dla podatników mających konto na Portalu Podatkowym.

Z możliwości złożenia PIT elektronicznie można skorzystać codziennie w siedzibie Urzędu Skarbowego w Elblągu, Sala Obsługi Podatnika w godzinach pracy urzędu, tj. wtorek–piątek od 7:15 do 15:15, natomiast w poniedziałek 30 kwietnia od 7:15 do 18:00. 

Warto wiedzieć, że w dniach 26 i 27 kwietnia br. Urząd Skarbowy w Elblągu będzie czynny do godz. 17:00. W Punkcie Informacyjnym pracownicy urzędu będą przyjmowali rozliczenia roczne.

Jakich błędów nie popełnić?

Jeśli chcemy uniknąć konieczności składania wyjaśnień i korekty deklaracji, warto sprawdzić poprawność danych przed wysłaniem zeznania podatkowego.

Wśród najczęściej popełnianych błędów można wymienić: błędny identyfikator podatkowy (NIP, PESEL) lub jego brak; błędy rachunkowe, błędnie obliczony podatek; wpisywanie kwot w niewłaściwe pola, składanie zeznań na błędnych/nieaktualnych formularzach, nieuzupełnione pozycje obowiązkowe, błędny numer KRS  lub wskazywanie organizacji nie uprawnionej do otrzymania 1% (aktualny wykaz organizacji znajduje się TUTAJ ); błędy w zaokrąglaniu kwot; brak rozpisanych zaliczek w PIT–36, przenoszenie zaliczek z PIT–40A, brak podpisu.

Pamiętajmy, że pomyłki w zeznaniu rocznym powodują również późniejszy zwrot podatku. TUTAJ  podpowiadamy, z jakich ulg podatkowych  można skorzystać.

Fot. archiwum redakcji

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18042 

Print Friendly, PDF & Email