Społeczeństwo: Osoby niedosłyszące i głuche chcą mieć prawo do prowadzenia ciężarówek

Społeczeństwo: Osoby niedosłyszące i głuche chcą mieć prawo do prowadzenia ciężarówek
Fot. Adminstrator

Osoby niedosłyszące i głuche chcą mieć prawo do prowadzenia ciężarówek. Postulują zmiany w prawie, które umożliwią im ubieganie się o prawo jazdy kategorii C. W tej sprawie do Senatu wpłynęła indywidualna petycja. Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zajmie się nią po przerwie wakacyjnej.

Wnoszący petycję, w interesie publicznym, postuluje podjęcie inicjatywy ustawodawczej ws. nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Jego zdaniem niezrozumiałe jest to, że osoby głuche nie mają możliwości ubiegania się o prawo jazdy kat. C. Wskazał, iż takie osoby są świetnymi kierowcami i nie odnotowano żadnych wypadków spowodowanych przez takie osoby. Autor podkreślił w uzasadnieniu, że w wielu krajach Europy Zachodniej, jak i w Stanach Zjednoczonych osoby głuche mają możliwości ubiegania się o prawo jazdy kat. C i traktowane są przez prawodawcę na równi z osobami słyszącymi. W ocenie autora petycji w Polsce głusi traktowani są jak obywatele drugiej kategorii. Autor petycji wnosi ponadto o zmianę rozporządzenia Ministra Zdrowia z 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, tak, by osoby głuche miały możliwość ubiegania się i zdawania na prawo jazdy kat. C z udziałem tłumacza języka migowego na koszt państwa, co, według wnoszącego petycję, gwarantuje im Konstytucja RP i Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych. Autor petycji wskazał ponadto na absurdalną sytuację, w której Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie finansują tłumaczy języka migowego, którzy pełnią rolę asystenta osoby głuchej, tylko osoba głucha musi z własnej kieszeni pokryć koszty usługi tłumacza języka migowego.

W obecnym stanie prawnym osoba głucha może ubiegać się o prawo jazdy kategorii A i B, ale nie może wykonywać zawodu kierowcy. W celu uzyskania prawa jazdy osoba niesłysząca musi zaliczyć kurs, który nie różni się od kursu dla pozostałych zdających. Stanowi to dla środowiska głuchych wielką trudność. Po pierwsze bardzo trudno przełożyć na język migowy przepisy kodeksu drogowego, brakuje instruktorów posługujących się językiem migowym, a w przypadku korzystania z tłumacza migowego wydłuża się czas trwania kursu. Kursanci mają problemy w porozumieniu się z instruktorem w czasie jazd. Na domiar złego sami muszą sobie zapewnić i opłacić tłumacza migowego na prawo jazdy kat. A i B na egzaminie w części teoretycznej (przekazuje instrukcję wypełniania testów) oraz w części praktycznej (tłumaczy pytania egzaminatora).

Jak pokazują przykłady innych państw np. Wielkiej Brytanii oraz Kanady głusi mogą ubiegać się i uzyskiwać prawo jazdy kategorii C, jeżeli potrafią powiadomić służby ratunkowe o sytuacji drogowej np. wysyłając SMS ratunkowy lub korzystając z tekstofonu. Natomiast w Szwecji głusi nie mogą jedynie przewozić pasażerów.

Źródło:senat.gov.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14271

Print Friendly, PDF & Email