Społeczeństwo: Opieka nad dziećmi to nie obowiązek – to zaszczyt

Społeczeństwo: Opieka nad dziećmi to nie obowiązek – to zaszczyt
Fot. Adminstrator

Monika Płatek – prawniczka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, znana z kontrowersyjnych poglądów – była gościem honorowym konferencji w Bibliotece Elbląskiej pt. „Jak język przemocy wpływa na życie rodzinne i społeczne?”. Na to i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć zaproszeni specjaliści.

Oficjalne otwarcie konferencji przypadło w udziale organizatorom – Prezydentowi Miasta Elbląga, Witoldowi Wróblewskiemu oraz Jadwidze Król, radnej Sejmiku Województwa Warmińsko–Mazurskiego oraz pełnomocniczce Kongresu Kobiet.

Konferencję rozpoczął wykład Moniki Płatek na temat języka przemocy i jego wpływu na nasze życie. Swoje rozważania oparła o bogate doświadczenie prawnicze dopełniane faktami z innych dziedzin – eksperymenty Milgrama i Rosenhana, klasyfikacja rodzajów przemocy, czynniki, które ją powodują – wszystko to posłużyło to przejrzystego przedstawienia tych ważnych społecznie problemów.

– Nie pytaj, co świat może zrobić dla ciebie, tylko co ty możesz zrobić dla świata – mówiła, parafrazując słowa prezydenta USA, Johna Kennedy’ego.

Prawniczka podkreśliła wadliwe rozwiązania systemowe, najistotniejsze z punktu widzenia przeciwdziałania przemocy, zwróciła także uwagę na zależności między przemocą a dyskryminacją. Zdaniem Moniki Płatek najlepszym rozwiązaniem problemu nie jest ciągłe zaostrzanie prawa karnego, a zmiany strukturalne w postrzeganiu drugiego człowieka i zwrócenie uwagi na wartość, jaką pragniemy ochronić.

– Prawo karne nie służy do rozwiązywania problemów społecznych – podsumowała.

Po wykładzie rozpoczął się panel dyskusyjny w którym, poza gościem specjalnym, wzięli udział Jadwiga Król, ksiądz Edward Rysztowski oraz Katarzyna Witek, lekarz psychiatra ze szpitala psychiatrycznego we Fromborku.

Według badań prezentowanych przez współpracującą z KARAN–em i lokalnym MOPS–em Katarzynę Witek, 70 proc. rodziców uważa, że klaps dziecku nie zaszkodzi. Co więcej roczna ilość dzieci, które doświadczają przemocy w rodzinie utrzymuje się na poziomie bliskim 40 tys.

Jadwiga Król zwróciła szczególną uwagę na potrzebę edukacji kobiet i osób zagrożonych przemocą rodzinną. Jej aktywność w ramach pełnionych urzędów i funkcji wielokrotnie ukazywała zarówno niewystarczającą wiedzę ofiar na temat mechanizmów działania sprawców przemocy, jak i ich brak świadomości prawnej i poczucia godności.

Wielowymiarowość kwestii przemocy omówił także ks. Edward Rysztowski, przewodniczący elbląskiego oddziału Młodzieżowego Ośrodka Terapeutycznego KARAN „Dom Zacheusza”.

– U osoby uzależnionej znika empatia – mówił, powołując się na swoje doświadczenie, wskazując w jaki sposób przemoc wewnątrzrodzinna może determinować zachowania autodestrukcyjne, w tym skłonność do uzależnienia. – Największym darem Boga dla człowieka jest wolność – zapewniał.

Wydarzenie uświetniły występy wokalne aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, którzy wykonali m.in. utwory Marka Grechuty.

  Krzysztof Wójcik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18004 

Print Friendly, PDF & Email