Społeczeństwo: O dostępności, aktywności i kulturze

Społeczeństwo: O dostępności, aktywności i kulturze
Fot. Adminstrator

Choć XVI edycja konferencji REHA for the Blind zaplanowana jest dopiero na październik, już wkrótce w jej ramach odbędzie się impreza „Białystok – miasto przyjazne dla niewidomych”.

Wydarzenie, które odbędzie się 27 kwietnia br. w Białymstoku, zostanie podzielone na dwie części: merytoryczną, która rozpocznie się o godz. 12:00 w Centrum Konferencyjnym Astoria, oraz piknik integracyjny  na Rynku Kościuszki w godz. 15:00–18:00.

Część merytoryczna obejmie wykłady i prezentacje. Marek Kalbarczyk, Prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych, opowie o 25 latach działalności fundacji i jej dokonaniach. Aktywność zawodową niepełnosprawnych podczas prezentacji „Pełnosprawni w działaniu”  przedstawi Rafał Średziński, Prezes Stowarzyszenia MY DLA INNYCH, a możliwości osób niepełnosprawnych w sporcie – przedstawiciel Integracyjnego Klubu Sportowego „Victoria”.

Nie zabraknie zagadnień związanych z przestrzenią publiczną. Wojciech Grabowski, Prezes Fundacji Inicjatyw na Rzecz Osób Niepełnosprawnych IMPULS, przeprowadzi prelekcję „Pełnosprawny Białystok – o doświadczeniu w audytach dostępności lokali użyteczności publicznej”, z kolei Kamil Rawski, asystent w Katedrze Architektury i Planowania Przestrzeni Politechniki Białostockiej, zajmie się problematyką projektowania przestrzeni publicznej dostępnej dla osób niepełnosprawnych.

O odbiorze sztuki przez osoby niewidome opowiedzą, opierając się na doświadczeniu Galerii Arsenał w promocji audiodeskrypcji i wypukłych grafik dzieł sztuki, Justyna Zieniuk i Katarzyna Wiska. Eligiusz Buczyński, Kierownik Działu Zbiorów Specjalnych w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, wypowie się na temat sposobów na dostępność zasobów bibliotecznych dla osób z dysfunkcjami wzroku podczas wykładu „Niewidomy w bibliotece”.

Część merytoryczną uświetnią występy artystyczne widzących i niewidomych Przyjaciół Fundacji Szansa dla Niewidomych. Na pikniku można będzie porozmawiać z przedstawicielami organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z dysfunkcją wzroku; swoje stoiska będą miały m.in.: Fundacja Normalna Przyszłość, Polski Związek Niewidomych i Integracyjny Klub Sportowy „Victoria”. Oprócz tego zaplanowano warsztaty (m.in. ceramiczne), pokaz ratownictwa medycznego i sprzętu ułatwiającego codzienne funkcjonowanie osób o niepełnej percepcji wzrokowej oraz inne atrakcje, wśród których znajdzie się kącik „świat dotyku i dźwięku”. Wydarzenie zakończy się około godz. 18:00.

Źródła: pfron.org.plszansadlaniewidomych.org

  Oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17991 

Print Friendly, PDF & Email