Społeczeństwo: O alfabecie Braille’a

Społeczeństwo: O alfabecie Braille’a
Fot. Adminstrator

Dziś (4 stycznia), w dniu urodzin Louisa Braille’a, obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a – alfabetu dla osób niewidomych.

Twórca alfabetu, którym posługuje się większość osób z niepełnosprawnością wzroku, urodził się 4 stycznia 1809 roku. Louise Braille stracił wzrok jeszcze w dzieciństwie. Gdy trafił do szkoły dla niewidomych w Paryżu, poznał tam emerytowanego kapitana Charlesa Barbiera de la Serre, który wizytował szkołę. Od niego dowiedział się o systemie korespondencji używanym przez francuską armię do przekazywania rozkazów bez słów w ciemności. Louise Braille przekształcił ten system. Alfabet został oparty na literach (a nie na dźwiękach), a podstawą znaków stało się 6, a nie 12 wypukłych punktów. Później Braille dokonał rozszerzenia swojego alfabetu o zapis matematyczny i nutowy.

Dziś alfabet Braille’a jest najbardziej popularnym pismem  dla osób niewidomych na świecie (jednak wbrew powszechnej opinii nie każdy niewidomy się nim posługuje), a odmiany systemu Braille’a dostosowane są do niemal wszystkich języków świata. Polska adaptacja systemu dostosowująca alfabet Braille’a do polskiego systemu fonetycznego opracowana została przez zakonnicę Elżbietę Różę Czacką oraz Teresę Landy.

Brajl jest pismem ortograficznym, które pozwala zapisać niemal wszystko, co jest zapisane w zwykłym druku, zajmuje jednak 3–4 razy więcej miejsca niż czarny druk. To nie jedyna wada pisma Braille’a: wymaga ono użycia specjalnych narzędzi do pisania, a nauka posługiwania się nim nie należy do najłatwiejszych. Chociaż istnieją inne systemy pisma wypukłego, alfabet Braille’a stosowany jest najczęściej.

Źródło i fot. braille.pl

  oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17293 

Print Friendly, PDF & Email