Społeczeństwo: Nie zamykajmy dorosłych z niepełnosprawnością w czterech ścianach

Społeczeństwo: Nie zamykajmy dorosłych z niepełnosprawnością w czterech ścianach
Fot. Adminstrator

Tego chcą autorzy petycji skierowanej do Premiera Mateusza Morawieckiego i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej. Napisana przez rodziców niepełnosprawnych dorosłych cierpiących m.in. na autyzm, ma na celu umożliwić im kontynuowanie terapii po ukończeniu szkoły.

Dorosłe osoby autystyczne oraz te z niepełnosprawnością sprzężoną i intelektualną nie mają obecnie szansy na terapię, którą zapewni państwo. Pozostawieni są sami sobie i rodzicom, których kiedyś zabraknie. Właśnie dlatego powstał pomysł specjalistycznych domów dziennej opieki, aby potrzebujący wsparcia nadal mogli się rozwijać i po prostu przetrwać, gdy zabraknie najbliższych.

– Mój syn, Błażej, ma 28 lat, autyzm i padaczkę. Odkąd skończył szkołę, robię wszystko, by nie wegetował w czterech ścianach. Niestety w domach dziennego pobytu nie chcą trudnych podopiecznych – pisze Monika Cycling.

Apel świadomej przyszłości matki oraz tysięcy podobnych jej osób dotyczy rozszerzenia sieci środowiskowych domów samopomocy o małe specjalistyczne placówki dla osób z autyzmem oraz dla tych z niepełnosprawnością sprzężoną i intelektualną. Ponadto wsparcie finansowe dla takich podopiecznych powinno uwzględniać realne koszty opieki i terapii, a placówki powinny być blisko rodzinnego domu. Warto wspomnieć, że obecnie specjalny zasiłek opiekuńczy dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych wynosi 520 zł.

– Codziennie słyszę o dramatach dorosłych z niepełnosprawnością i ich rodziców. O naszych dzieciach przypinanych pasami i bitych w zakładach psychiatrycznych. O pogryzionych nadgarstkach, wypijanych detergentach i faszerowaniu naszych dzieci środkami uspokajającymi. O wzywaniu do nich policji. O matkach, które boją się własnych synów. O rodzicach, którzy po latach wycieńczającej opieki leczą się na depresję. Przecież możemy im pomóc – apeluje mama Błażeja.

W tym celu zebrał się zespół oddanych sprawie ludzi tworzących inicjatywę „Chcemy całego życia!” To grupa zdeterminowanych opiekunów i specjalistów, którym los dorosłych niepełnosprawnych i ich przyszłego życia nie jest obojętny. Obecnie pod petycją podpisało się prawie 6,5 tys. osób, ale potrzebnych jest znacznie więcej. Osoby, które chcą wesprzeć inicjatywę, znajdą petycję TUTAJ.

Źródło i fot: https://chcemycalegozycia.pl/

  Oprac. Krzysztof Wójcik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17887 

Print Friendly, PDF & Email