Społeczeństwo: Nasza podróż z PKP Intercity

Społeczeństwo: Nasza podróż z PKP Intercity
Fot. Adminstrator

O tym, że osoby z niepełnosprawnościami mają spore problemy z podróżowaniem koleją wiadomo nie od dziś. W sieci negatywnych relacji takich podróży znaleźć można bez trudu. Jakież było nasze zdziwienie, gdy ku naszej uciesze, tym razem otrzymaliśmy na skrzynkę mailową redakcji relację z… wzorowej współpracy pracowników kolei oraz grupy zmierzającej na turnus rehabilitacyjny. Poniżej przedstawiamy całą historię nadesłaną przez Stowarzyszenie „Nadzieja” z Olsztyna.  

W tym roku naszą podróż na turnus rehabilitacyjny zaplanowaliśmy z PKP Intercity Rejon Olsztyn. Zgodnie z regulaminem PKP Intercity po zakup biletów zgłosiliśmy się 30 dni przed wyjazdem. Pani kasjerka poinformowała nas, że trzeba zgłosić grupę osób niepełnosprawnych wyjeżdżających na turnus na specjalnym druku zamieszczonym w Internecie. Na stronie PKP Intercity zamieszczone są wszystkie podstawowe informacje dotyczące zarówno wyjazdów grup, jak również osób podróżujących samodzielnie. Dodatkowo trzeba było wypełnić wniosek, w którym należało udzielić informacji o liczbie osób na wózkach, ich wadze itp., a także liczbie opiekunów, bagaży, a także podać telefony do osób zajmujących się rezerwacją miejsc. Nadto trzeba było podać godzinę odjazdu z Olsztyna i godzinę przyjazdu do Słupska.

Po kilku dniach otrzymaliśmy pocztą elektroniczną odpowiedź z Intercity, że zgłoszenie nasze zostało przyjęte i został nam nadany numer, na który mamy się powoływać. Przed planowaną podróżą zadzwoniono do nas z infolinii Intercity i poinformowano, że dostawiony będzie dodatkowy wagon z platformą dla wózków. Przekazano również, że będzie nam udzielona pomoc w poruszaniu się po dworcu, a także pomoc w załadunku w Olsztynie i Słupsku. Ponieważ w dniu wyjazdu było bardzo ciepło, ku naszemu zdziwieniu podczas jazdy ujrzeliśmy pana konduktora z butelkami wody mineralnej przeznaczonymi dla całej naszej grupy.

W drodze powrotnej skorzystaliśmy również z PKP Intercity. W Słupsku skontaktował się z nami pan z Ochrony Dworca, który bezpiecznie przeprowadził naszą grupę do zarezerwowanego dla nas wagonu. Obsługa pociągu wraz z obsługą dworca założyli specjalną platformę do wjazdu wózków na pokład wagonu. W Gdyni zmieniła się obsada pociągu na obsadę Intercity Olsztyn, która tak jak poprzednio ku naszemu zaskoczeniu znowu obdarowała nas wodą mineralną. Na dworcu w Olsztynie czekało na nas kilku panów, którzy pomogli nam przy wysiadaniu z wagonu i bezpiecznym poruszaniu się po dworcu.

– Podróż jaką przebyliśmy zachowamy w pamięci, bo była wyjątkowa. Wyjątkowi byli również ludzie, którzy pomagali osobom niepełnosprawnym i ich rodzicom – podsumowuje Wanda Ruta, Prezes Warmińsko–Mazurskiego Stowarzyszenia Młodzieży i Osób Dorosłych z Wadami Genetycznymi i Rozwojowymi ‚Nadzieja’ w Olsztynie.

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14304

Print Friendly, PDF & Email