Społeczeństwo: Kto zostanie Mr. Disabled?

Społeczeństwo: Kto zostanie Mr. Disabled?

Nadszedł wrzesień, a konkurs "Mr. Disabled", który ma uhonorować wyjątkowych mężczyzn z niepełnosprawnością, zmierza ku końcowi. Dziś prezentujemy sylwetki kandydatów.  

SPORT

Rafał Rocki – Elbląg

Członek kadry narodowej, uczestnik Mistrzostw Świata w Vancouwer, reprezentant tegorocznych Mistrzostw Świata w Rugby na wózkach w Sydney, kilkukrotny medalista Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce.

Marcin Polak – Pilchowice

Zawodnik drużyny „Kuloodporni” Bielsko Biała, kierownik drużyny „Viktoria” Pilchowice, gra amp – futbol.

Tomasz Szwedo – Imielin

Członek kadry narodowej Para–badmintona, uczestnik Mistrzostw Europy w Para–badmintonie, Prezes i założyciel stowarzyszenia Klub Kajman – organizacja rajdów i imprez off–roadowych.

Damian Iskrzycki – Jasienica

Dwukrotny Mistrz Polski w „Bocci” Niepełnosprawnych, powołany na turnieje międzynarodowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Dubaju, Portugalii (srebrny medal). W 2017 roku jako reprezentant Polski w europejskich mistrzostwach uplasował się na najwyższym stopniu podium, zdobywając srebrny medal w parach oraz złoty indywidualnie. Zakwalifikowany na Mistrzostwa Świata 2018, które odbędą się w sierpniu 2018 w Livepool. 12 miejsce w światowej klasyfikacji na koniec 2017 roku.

Janusz Rokicki – Cieszyn

Założyciel Klubu IKS Cieszyn. 2016 r. – Nagroda Sportowiec Koalicji Marek Ziem Górskich, Nagroda Człowiek Roku woj. Śląskiego. Trzykrotny srebrny medalista Igrzysk Paraolimpiady (Ateny, Londyn, Rio de Janeiro). Rekordzista świata w pchnięciu kulą – MŚ Katar 2015, wielokrotny złoty i srebrny medalista mistrzostw Europy i Polski.  

ŻYCIE ZAWODOWE  

Zbigniew Graczy – Malmö Szwecja

Prowadzi kanał na YouTube, kręci filmy sam je montuje, autor książki – „Wózkiem przez Świat”, która zbiera jak najlepsze recenzje, udziela wszelkich porad w propagowaniu podróżowania osób niepełnosprawnych w swoich artykułach, w gazetach i portalach społecznościowych.

Sławomir Nawrot – Ruda Śląska

Menedżer Społeczny – Dyrektor Oddziału „Fajnej Spółdzielni Socjalnej”, założyciel i lider Master–Peace Polska, posiada duże doświadczenie w projektach krajowych i międzynarodowych związanych z rozwojem Przedsiębiorczości Społecznej oraz Społecznej Odpowiedzialności Biznesu na rzecz osób niepełnosprawnych. Prowadził ponadnarodowe projekty w partnerstwie z organizacjami z Armenii i Gruzji, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.  

KULTURA I SZTUKA  

Ludwik Błyszczak – Pyskowice

Wydał dwa tomiki poezji, wyróżnienie w XXVII Konkursie Poetyckim „Jesienne Chryzantemy”, autor publikacji w „Zorzy”, „Gościu Niedzielnym”, autor scenariuszy filmowych krótkometrażowych Łukasz Baruch – Dąbrowa Górnicza Zainicjował powstanie zespołu MEZALIANS ART, który ma na koncie wiele koncertów i własną płytę. Jest zapraszany do prestiżowych projektów artystycznych. Współzałożyciel fundacji „Wygrajmy Razem”, która wspiera artystów niepełnosprawnych z całego kraju i daje zatrudnienie 6 osobom niepełnosprawnym.

Krzysztof Knas – Chorzów

Aktywny zawodowo dziennikarz, Redaktor Naczelny magazynu „Chorzów – Miasto Kultury”, laureat wielu nagród literackich, między innymi laureat Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury. Autor tekstów do albumów książkowych poświęconych miastu Chorzów, autor wystawy papieskiej w Chorzowie, zdobywca II Nagrody w Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Literackim im. Marka Hłaski.

Marek Bawej – Świętochłowice

Rzeźbiarz w drewnie, autor wierszy, wolontariusz wielu Stowarzyszeń i Fundacji, miedzy innymi „Kokardka”, „Pomóc Więcej”. Współtwórca zespołu integracyjnego „Jestem Tu” . Uczestnik międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Rozwijamy Skrzydła” oraz festiwalu „Puma”.  

Armin Meister – Lędziny

Propaguje wiedzę o muzyce rockowej i bluesie, angażuje się w działalność lokalnych zespołów takich jak: „AXE CRAZY” czy „SPE”. Zawsze z kamerą w ręku towarzyszy różnym wykonawcom. Opracowane przez siebie materiały filmowe od lat zamieszcza na stronach internetowych. Obecnie redaguje stronę internetowa zespołu Sebastiana Reidla „CREE”.  

ŻYCIE SPOŁECZNE  

Jan Dusza – Żernica

Jeden z inicjatorów powstania na terenie cmentarza parafialnego w Żernicy pomnika ku czci ofiar Tragedii Górnoślaskiej. Współorganizator obchodów Dnia Tragedii Górnośląskiej, aktywny członek Chóru Parafialnego w Żernicy, inicjator działań dzięki którym w parafii Żernica odprawiane są msze św. w języku niemieckim. Uhonorowany nagrodą „Bene Meritus” przyznawaną przez Radę Powiatu Gliwickiego.

Adam Wala – Knurów

Założyciel koła PTTK „Niewidomy Globtroter”, założyciel koła PTTK „Trion”, powołał i prowadzi Komisję Turystyki Osób Niepełnosprawnych przy oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej . W roku 2018 znalazł się półfinałowej dwudziestce XV edycji ogólnopolskiego konkursu Człowiek bez barier.

Wojciech Szyłejko – Siemianowice Śląskie

Przewodniczący koła Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” w Siemianowicach Śl. Przewodniczący Komitetu Społecznego wsparcia dużych rodzin, w roku 2017 w plebiscycie Dziennika Zachodniego z największa ilością głosów – otrzymał tytuł Człowiek Roku 2016 w mieście Siemianowice Śląskie. Inicjator wielu wydarzeń kulturalnych na terenie miasta.

Marcin Mikulski – Katowice

W roku 2009 członek Honorowy obchodów 650 – lecia Ligoty. Założyciel i Prezes Stowarzyszenia „Aktywne Życie”, od listopada 2012 do marca 2018 – Przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Pomysłodawca i współtwórca internetowego informatora „Katowice bez barier”. W roku 2013 laureat śląskiej Nagrody Obywatelskiej, a w roku 2014 otrzymał tytuł Lodołamacza.

"Razem z Tobą" jest patronem medialnym konkursu "Mr. Disabled".

  inf. nadesłana Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18739