Społeczeństwo: Jak żyje się w ciemności?

Społeczeństwo: Jak żyje się w ciemności?
Fot. Adminstrator

Zakończyła się organizowana przez SKENDE Shopping oraz IKEA akcja „Światłoczuli”, której celem było uświadomienie społeczeństwa, jak wygląda życie osób z dysfunkcją wzroku, a także przekazanie specjalistycznego sprzętu edukacyjnego dla ośrodków działających na ich rzecz.

Akcja „Światłoczuli” odbywała się w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku w Lublinie. W jej ramach przeprowadzono szereg wydarzeń, które miały uzmysłowić zdrowemu społeczeństwu, z jakimi problemami na co dzień mierzą się osoby niewidome i niedowidzące.

Służyły temu m.in. strefy edukacyjne z grami dla osób z niepełnosprawnością wzroku, w których można było dowiedzieć się, jak zachowywać się w towarzystwie osób niepełnosprawnych, prezentacje przedmiotów codziennego użytku, a także przejazdy specjalnym zaciemnionym autobusem komunikacji miejskiej, w którym osoby widzące mogły na własnej skórze doświadczyć, jakim wyzwaniem są prozaiczne czynności.

– Nie oczekujemy współczucia. Chcemy akceptacji, tolerancji i zrozumienia. Chcemy, żebyśmy my i nasze dzieci byli traktowani jako pełnowartościowi członkowie społeczeństwa. Jesteśmy inni, to prawda, ale nie trzeba się nas bać – mówiła podczas spotkania z przedstawicielami akcji „Światłoczuli” prezes Stowarzyszenia "Bliżej Świata". – Trzeba być wielkim siłaczem, żeby z pogodą, radością, odwagą kroczyć przez ten świat z zamkniętymi oczami – dodała.

Jednym z elementów akcji były podpisane za pomocą alfabetu Braille’a przez 2202 osoby specjalne kartki świąteczne dla dzieci znajdujących się pod opieką Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Bliżej Świata” oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. 

Do tych ośrodków trafi specjalistyczne pomoce dydaktyczne: maszyny i drukarki brajlowskie, kalkulatory dla osób niewidomych, bryły magnetyczne, rehabilitacyjne pakiety głosowe oraz powiększalniki i lupy.

Źródło: Facebook 

  oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17276 

Print Friendly, PDF & Email