Społeczeństwo: Jak projektować i wyposażać łazienki, aby mogły z nich korzystać osoby starsze i niepełnosprawne?

Społeczeństwo: Jak projektować i wyposażać łazienki, aby mogły z nich korzystać osoby starsze i niepełnosprawne?
Fot. Adminstrator

Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy debaty pod hasłem „Łazienka 50+” zorganizowanej w ramach V Forum Branży Łazienkowej, które odbyło się 17 kwietnia w Warszawie. Wśród dyskutantów znaleźli się architekci, dystrybutorzy armatury oraz przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się tematyką niepełnosprawności.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych reprezentowała Małgorzata Radziszewska z Departamentu ds. Programów. Zwróciła uwagę m.in. na częste błędy popełniane podczas wyposażania pomieszczeń projektowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych – m.in. montowanie urządzeń sanitarnych na nieodpowiednich wysokościach (zwykle za wysoko), czy też stosowanie desek ze specjalnymi wcięciami, które zamiast ułatwiać – utrudniają osobom niepełnosprawnym korzystanie z toalety.

Podczas dyskusji poruszono temat niepełnosprawności czasowej, dotykającej wiele osób na różnych etapach ich życia oraz zjawiska starzenia się społeczeństwa, które sprawia, że seniorzy – mający często obniżoną sprawność – stają się coraz bardziej znaczącą grupą odbiorców produktów i usług adresowanych do osób z niepełnosprawnościami.

– Dlatego to bardzo ważne, abyśmy przestali traktować projektowanie uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych jako coś wyjątkowego, coś specjalnego. Łazienka dostępna dla osoby z niepełnosprawnością jest po prostu dostępna dla wszystkich, a uniwersalne projektowanie daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie życia, ale jest również – w konsekwencji – bardziej opłacalne – podsumowała Małgorzata Radziszewska.

Źródło: PFRON

  PFRON Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17988 

Print Friendly, PDF & Email