Społeczeństwo: Doradcy emerytalni na start

Społeczeństwo: Doradcy emerytalni na start

W województwie warmińsko–mazurskim od 3 lipca na Sali Obsługi Klienta będzie dostępnych 27 doradców emerytalnych. Warto skorzystać z ich pomocy w wyborze najlepszego  momentu przejścia na emeryturę.

Od lipca w całym kraju pojawi się łącznie 595 doradców emerytalnych. W naszym województwie będzie ich aż 27, z czego 19 znajdzie się w Oddziale ZUS w Olsztynie (Olsztyn – 3, Szczytno –2, Lidzbark Warmiński –1, Kętrzyn –2, Ełk –2, Bartoszyce –2, Giżycko –2, Mragowo –1, Pisz –1, Gołdap –1, Nidzica –1, Węgorzewo –1 ) i 8 w Oddziale ZUS w Elblągu (Elbląg – 3, Iława – 2, Ostróda – 2, Braniewo –1).

W celu skorzystania z usług doradców emerytalnych wystarczy podczas wizyty w placówce ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”. Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez internet.

Wdrożenie nowego rozwiązania w ZUS poprzedził pilotaż, który miał miejsce w dwóch Oddziałach w Zabrzu i II Warszawie. Jego celem było szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego. Poradnictwo cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzmocniło to nasze przekonanie o podjęciu właściwej decyzji o udostępnieniu takiej formy kontaktu z przyszłym świadczeniobiorcą.

Przypomnijmy: W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. W województwie warmińsko–mazurskim takich osób może być około 10,5  tysięcy.

Doradca wyjaśni klientom – potencjalnym emerytom – od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient.

Przypominamy jednocześnie, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać 1 września. 

  Monika Górecka Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16012