Społeczeństwo: Domy dla dzieci zamiast domów dziecka

Społeczeństwo: Domy dla dzieci zamiast domów dziecka

W województwie kujawsko–pomorskim trwa budowa „czternastek”, czyli kameralnych domów dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. Wsparcie samorządu województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło dotąd na utworzenie 32 tego typu instytucji.

Pomoc, z której korzystają powiaty i miasta na prawach powiatu, pozwala tworzyć dostosowane do współczesnych standardów, kameralne placówki opiekuńczo–wychowawcze, przypominające bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny niż tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu. To realizacja zupełnie nowej koncepcji działania tego typu instytucji – chodzi przede wszystkim o stworzenie przyjaznych warunków do wychowywania i usamodzielniania się dzieci. Prawo stanowi, że po 2020 roku będą tak wyglądać wszystkie takie placówki.

Do tej pory zarząd województwa kujawsko–pomorskiego przyznał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację 19 takich projektów w różnych częściach regionu, w ramach których powstaną 32 domy dziecka. Suma wsparcia to 22 miliony złotych. Pieniądze trafiają na budowę całkowicie nowych domów, modernizację istniejących placówek, a także adaptację do tych celów innych gmachów.

W czterech nowych trzystumetrowych domach mieszkają już między innymi podopieczni domów dziecka w Brzeziu oraz Lubieniu Kujawskim w powiecie włocławskim: dzieci mają do dyspozycji między innymi dwuosobowe pokoje, wygodną świetlicę oraz świetnie wyposażoną kuchnię. Za budowę domów w Brzeziu powiat włocławski został wyróżniony Nagrodą Marszałka 2017. Kolejne inwestycje są na finiszu.

Miejscowości, w których, przy wsparciu samorządu województwa kujawsko–pomorskiego, powstały lub powstaną „czternastki”:

– Bydgoszcz (2),

– Trzemiętowo (2), Gruta (powiat bydgoski)

– Toruń,

– Włocławek (4),

– Brzezie (2), Lubień Kujawski (2) (powiat włocławski)

– Brodnica (2),

– Chełmno (2),

– Unisław (powiat chełmiński)

– Golub–Dobrzyń (jedyna w województwie placówka o specjalizacji terapeutycznej)

– Lipno (2),

– Rypin,

– Łasin (powiat grudziądzki)

– Kruszwica (powiat inowrocławski)

– Gostycyn, Żalno (powiat tucholski)

– Marcinkowo (powiat mogileński)

– Więcbork (2) (powiat sępoleński)

– Brodnica (2 domy)

– Bąkowo (powiat świecki)

– Książki (powiat wąbrzeski).

fot. Łukasz Piecyk/kujawsko–pomorskie.pl

  Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18584 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.