Społeczeństwo: Czy spotkania prezydenta z mieszkańcami mogą być atrakcyjne? Mogą! Toruń przykładem

Społeczeństwo: Czy spotkania prezydenta z mieszkańcami mogą być atrakcyjne? Mogą! Toruń przykładem
Fot. Adminstrator

We wtorek 20 lutego 2018 r. rozpoczynają się 16. spotkania prezydenta Torunia z mieszkańcami. Potrwają do 21 marca 2018 r.

To już 16. edycja corocznego cyklu spotkań, na których torunianie mogą bezpośrednio spotkać się z prezydentem Michałem Zaleskim i jego zastępcami oraz przedstawicielami służb miejskich odpowiedzialnych za różne sfery życia miasta. To okazja do zapoznania się z planami inwestycyjnymi samorządu na nadchodzący rok oraz zadawania pytań o sprawy swojego osiedla – zgłaszania pomysłów, uwag i problemów, do których odnoszą się miejscy urzędnicy.

W tym roku zaplanowano 13 otwartych spotkań. Pierwsze odbędzie się na Stawkach we wtorek 20 lutego 2018 r., a jego miejscem jest Szkoła Podstawowa nr 14 przy ul. Hallera. Każde ze spotkań będzie miało podobny schemat: o godz. 17:00 odbędą się warsztaty tematyczne przy stolikach i dyżury w sprawach indywidualnych, a o godz. 18:00 na wspólne spotkanie, podczas którego zaplanowano prezentacje informacyjne oraz dyskusję.

Na warsztatach torunianie mogą w niewielkich grupach omawiać ważne dla nich sprawy osiedlowe i miejskie. Rozmowy przy stolikach są prowadzone przez prezydenta i jego zastępców, obecni są także szefowie działów urzędu miasta zajmujących się daną tematyką. W tym roku przy stolikach będzie mowa o drogach (w tym o bezpieczeństwie), komunikacji miejskiej, zieleni i środowisku, edukacji i czasie wolnym. Na kilku osiedlach pojawi się także temat rewitalizacji, a na starówce plan zagospodarowania tego obszaru. Tematy warsztatów stolikowych

– Zapraszam torunian na coroczny cykl spotkań z mieszkańcami, ostatni w tej kadencji, otwierający interesujący rok, więc na pewno pojawi się podczas tych spotkań dużo pomysłów, na które liczę. My również będziemy przygotowani do przekazania informacji o budżecie, inwestycjach i zamierzeniach na ten rok – zachęca do udziału w spotkaniach prezydent Michał Zaleski.

Nowością w tym roku będą dwa spotkania online, które odbędą się już po zakończeniu wszystkich spotkań bezpośrednich. Będzie to okazja do przedstawienia wstępnych wniosków, ale również odpowiedzi na pytania tych mieszkańców, którzy korzystają z elektronicznych form komunikacji, bądź nie mogli wziąć udziału w spotkaniach na poszczególnych osiedlach.

Podczas spotkań zawsze działa także kącik dla dzieci, gdzie najmłodsi maja zapewnioną profesjonalna opiekę. Zajmują się nimi funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy prowadzą zajęcia edukacyjne związane z bezpiecznym zachowaniem na ulicach, w szkole, w kontaktach z dorosłymi. Tak jak w latach ubiegłych, uczestnicy spotkań będą mogli wypełnić krótką, anonimową ankietę na temat organizacji i tematyki miejskich dyskusji. Wyniki ankiet podlegają corocznej analizie, z której wyciągane są wnioski pozwalające na dostosowywanie tej formy komunikacji z mieszkańcami do ich oczekiwań. 

Spotkaniom tradycyjnie towarzyszy konkurs plastyczny dla dzieci toruńskich szkół. Tym razem odbywa się pod hasłem „Toruń opowiada o niepodległości” – tematyka prac jest więc związana z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas spotkań Prezydent Torunia wręcza nagrody autorom najlepszych prac z danego okręgu.

Organizatorem spotkań jest Prezydent Miasta Torunia. Przygotowania koordynuje Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia, e–mail: wksii@um.torun.pl

  Anna Kulbicka–Tondel Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17621 

Print Friendly, PDF & Email