Społeczeństwo: Czy można wyjść z autyzmu?

Społeczeństwo: Czy można wyjść z autyzmu?
Fot. Adminstrator

Adrian Borowik, współfundator Fundacji Być Bliżej Siebie, wierzy, że jest to możliwe. Na wykładzie otwartym „Kochać kogoś, to być z nim szczęśliwym… B.N. Kaufman. Prezentacja Programu Son–Rise” opowiadał o perspektywach i szansach dla dzieci z autyzmem.

Założyciel platformy szkoleniowej Przylądek Dobrej Nadziei od ponad 10 lat popularyzuje w Polsce wiedzę o programie Son–Rise i pracuje, korzystając z jego metod. Autyzm jest postrzegany nie jako zaburzenia zachowania czy choroba, ale jako zaburzenia relacji społecznych. Program skupia się na rozwoju społecznym człowieka. Pomaga w tym filozofia radości, którą Barry Nail Kaufman opisał w książce „Happiness is a choice”.

W Polsce program Son–Rise jest znany jako metoda opcji. Powstał w latach 70., gdy Barry N. Kaufman i jego żona Samahria dowiedzieli się, że ich syn Raun został zdiagnozowany jako dziecko mocno zaburzone autystycznie, które prawdopodobnie nigdy nie będzie komunikowało się z otoczeniem. Jednak państwo Kaufman nie poddali się, chcieli nawiązać więź ze swoim synem. Opracowali metody terapii domowej, które w USA i wielu innych krajach pomagają rodzicom budować relacje z dziećmi w bezpiecznym otoczeniu.

W poszukiwaniu odpowiedniej metody odkryli, że łatwiej nawiązać kontakt z osobą autystyczną w miejscach, w których jest niewiele bodźców rozpraszających dziecko. W taki sposób powstał tzw. playroom. To specjalnie przygotowany pokój terapii.

– Playroom jest po to, by dać dzieciom możliwość bycia panami sytuacji, by oddać jak największą kontrolę dziecku. Dla nich ważne jest poczucie kontroli, osoby z autyzmem nie mają tego wiele w swoim życiu – mówił Adrian Borowik.

Poprzez zabawę w przyjaznym środowisku dzieci autystyczne mogą rozwijać umiejętności społeczne. Playroom jest bezpieczną przestrzenią pozbawioną zbędnych bodźców, która sprzyja skupieniu i nawiązywaniu relacji. Przykładowo, w pokoju terapii zabawki znajdują się poza zasięgiem wzroku dziecka, dlatego musi ono w jakiś sposób zakomunikować potrzebę i chęć korzystania z nich. W ten sposób stawia się dzieciom autystycznym wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć.

– Playroom sprzyja nawiązywaniu kontaktów i budowaniu relacji. Są w nim warunki, w których można uczyć się i rozwijać. W playroomie nie trzeba stawiać granic – dodał współfundator Fundacji Być Bliżej Siebie.

Dzieci autystyczne często są wyłączone z interakcji społecznej. Unikają kontaktu wzrokowego, nie reagują na mowę. W momencie wyłączenia są pochłonięte schematyczną, powtarzalną czynnością lub aktywnością, którą potrzebują kontrolować. Może to być np. uporczywe zapalanie i gaszenie światła lub kręcenie w kółko przedmiotami. Jedną z metod terapii Son–Rise jest tzw. joining, czyli dołączanie. Polega na wykonywaniu tej samej czynności, co dziecko, co może pomóc w nawiązaniu kontaktu.

Jednak, jak mówił Adrian Borowik, metody stanowią 10% sukcesu. Najważniejsza jest postawa, entuzjastyczne podejście do dziecka autystycznego. O tym, jak budować relacje z autystą, można przeczytać w jednej z wielu książek B.N. Kaufmana („Przebudzenie naszego syna”, „Uwierzyć w cud”). Sukces terapeutyczny, który psycholog odniósł wraz z żoną, daje innym rodzicom nadzieję na poprawę sytuacji. Ich syn, Raun Kaufman, sam napisał książkę, w której przedstawił oparte na osobistym doświadczeniu praktyczne strategie pracy z osobami autystycznymi („Autyzm – przełom w podejściu”). Chcąc pomagać innym ludziom, państwo Kaufman otworzyli ośrodek Autism Treatment Center of America, gdzie można zdobyć wiedzę na temat metod terapii autyzmu i odbyć szkolenia z tego zakresu.

Szanse na poznanie metody Son–Rise będą mieli elbląscy rodzice. W ramach projektu „Nie zwalniamy tempa – usługi społeczne i integracja” odbędzie się cykl szkoleń i warsztatów. Wykład otwarty  „Kochać kogoś, to być z nim szczęśliwym… B.N. Kaufman. Prezentacja Programu Son–Rise” zainaugurował projektowe działania Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu.

Fot. PWSZ Elbląg

  Monika Szałas Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15692 

Print Friendly, PDF & Email