Społeczeństwo: Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku pomaga już od 10 lat

Społeczeństwo: Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku pomaga już od 10 lat
Fot. Adminstrator

Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku już od 10 lat pomaga bezdomnym i zagrożonym wykluczeniem. W tym czasie w zajęciach na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej organizowanych przez Centrum uczestniczyło prawie 700 osób.

Konferencja z okazji jubileuszu 10–lecia działalności Centrum Integracji Społecznej (CIS) odbyła się w piątek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

– Centrum Integracji Społecznej (CIS) w Gdańsku jest miejscem, które daje szansę na normalizację życia, w którym bezdomni czują się dobrze i bezpiecznie – tłumaczy Wojciech Bystry, Prezes Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie, które 10 lat temu utworzyło Centrum.

Centrum Integracji Społecznej daje skrzydła

– Dziękujemy za skrzydła, którymi obdarzyliście tak wiele osób, aktywizując ich na rynku pracy – powiedział podczas uroczystości zastępca prezydenta Gdańska ds. społecznych Piotr Kowalczuk.

Powstałe w 1989 r. Towarzystwo, jako jedno z pierwszych na terenie województwa pomorskiego zaczęło realnie pomagać osobom bezdomnym. –Wiedzieliśmy, że tym ludziom,  oprócz dachu nad głową i jedzenia, trzeba dać szansę na normalizację swojego życia poprzez m.in. pracę” – mówi Wojciech Bystry.

– Dzięki pomocy Centrum te osoby zaczynają wierzyć w siebie, nie tylko pod względem zawodowym ale też wzmacniać się, podbudowywać się społecznie. W przypadku niektórych osób ten aspekt społeczny jest nawet ważniejszy niż to, czy dostaną jakąś pracę czy nie. – Bo jeśli nie będą wierzyć w siebie, to z niczym nie ruszą do przodu – przekonuje. Zastrzega jednak, że w pracy z bezdomnymi najtrudniejsze jest zmotywowanie podopiecznych. – My dajemy szansę, motywujemy ale czy ci ludzie zechcą skorzystać, to już od nich zależy – podkreśla.

Nagroda „Pomagacza Roku im. Romana Koturbasza dla Piotra Kowalczuka

Przyznawany co roku przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta osobie lub instytucji, która – według kapituły – wyróżnia się „wrażliwością społeczną i zaangażowaniem w niesienie pomocy drugiemu człowiekowi” tytuł „Pomagacza Roku im. Romana Koturbasza” w tym roku przyznany został zastępcy prezydenta Gdańska ds. społecznych, Piotrowi Kowalczukowi.

– Jest to osoba znana wszystkim ze swojego hiper zaangażowania w sprawy dotyczące każdego człowieka – uzasadnia Bystry. Laureat nagrody był m.in. inicjatorem zbiórki pieniędzy na budowę schroniska dla osób bezdomnych i był zaangażowany w uruchomienie Autobusu SOS pomagającego osobom bezdomnym w zimie. – Dzięki jego wsparciu Gdańsk jest postrzegany jako polski wzór rozwiązań systemowych w dziedzinie bezdomności – powiedział Bystry.

DIękuję Kapitule trzeciej edycji Nagrody imienia Romana Koturbasza p.t. „Pomagacz Roku” za wręczoną nagrodę i ogromne dla mnie wyróżnienie. Nagrodę dedykuję całemu Zespołowi obszaru rozwoju społecznego #GDN. Dziękuję wam za wszystko w imieniu #gdańszczanek i #gdańszczan

Dyrektor Centrum Integracji Społecznej, Justyna Rozbicka – Stanisławska podała, że w trwających minimum sześć miesięcy zajęciach z zakresu reintegracji społeczno – zawodowej uczestniczyły 682 osoby.

– Centrum Integracji Społecznej jest pomostem pomiędzy pomocą społeczną a otwartym rynkiem pracy a dla uczestników zajęć oznacza konieczność zmierzenia się z deficytami życiowymi i zawodowymi oraz konieczność odbudowania utraconych umiejętności lub nabycia nowych – powiedziała Rozbicka – Stanisławska.  Działalność CIS przyczynia się do usamodzielnienia i uwolnienia się określonej grupy osób od systemu pomocy społecznej.

Obecnie CIS Gdańsk realizuje projekty:

–”GPS Gotowość Praca Samodzielność” projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020

„Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku” projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020

„W dobrym kierunku – Podmiot zatrudnienia socjalnego jako kompleksowy program reintegracji społeczno – zawodowej” projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.

  Bożena Leszczyńska–Maksymczuk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18762 

Print Friendly, PDF & Email